Nerki

Nerki to ważny narząd organizmu człowieka, który odpowiada za usuwanie toksyn z ciała. Jego praca polega na tym, że filtruje on przepływającą przez niego krew, oczyszcza ją z toksyn i produkuje mocz. Nerki to narząd parzysty, ulokowany w okolicy lędźwiowej. Jeżeli dojdzie do niewydolności tego narządu to objawy mogą być różne w zależności od choroby, która dotknęła nerki.

Lekarz, który zajmuje się chorobami nerek to nefrolog. Jeżeli w moczu, który powstaje w nerkach jest białko to zazwyczaj mamy do czynienia z zespołem nerczycowym, którego objawem są głownie potężne obrzęki całego ciała, wynikające z zaburzeń równowagi białkowej. Cukier w moczu, czyli glukoza, jest dowodem na proces chorobowy w cukrzycy. Natomiast bakterie w moczu to tak zwany ZUM, czyli zapalenie układu moczowego.

Jakie ostre i przewlekłe choroby mogą dotknąć nerki?
– Ostre uszkodzenie nerek
– Przewlekła choroba nerek
– Choroby kłębuszków nerkowych
– Śródmiąższowe zapalenie nerek
– Tubulopatie
– Kamica nerkowa
– Nefropatia zaporowa
– Zakażenia układu moczowego
– Torbiele nerek i inne.

Jak objawiają się choroby nerek i czy nerki bolą?
Zazwyczaj, jeżeli proces chorobowy przebiega w nerkach to ból występuje na plecach, w okolicy lędźwiowej.

W przypadka kolki nerkowej tępy ból występuje w okolicy lędżwiowej na plecach, ale promieniuje do spojenia łonowego i wewnętrznej powierzchni uda. Kolka nerkowa występuje w kamicy nerek. Kamica nerkowa występuje wtedy, gdy w nerce pojawiają się złogi substancji, które wytrąciły się z moczu i teraz zaburzają jego przepływ.

Torbiele nerek powstają z powiększenia cewek nerkowych. Zazwyczaj są one niegroźne i bezobjawowe, wykrywane przypadkiem w badaniu, np. USG. Kiedy są już bardzo duże to może wystąpić ból pleców w okolicy lędźwiowej, ból z boku brzucha lub uczucie pełności.

Gdy lekarz bada nerki to bada tak zwany objaw Goldflama. Polega on na opukiwaniu okolicy lędźwiowej pleców. Chore nerki podczas takiego opukiwania bardzo mocno bolą, chory skręca się z bólu. Jest to bardzo łatwe, ale skuteczne badanie.

http://www.intelektualnie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZamienniki mięsa
Następny artykułWalka ze śniedzią