Nauka czytania dla dzieci

Jednym z najważniejszych etapów rozwojowych dziecka jest nauka czytania. Jednocześnie jest to jedno z największych wyzwań, stojących zarówno przed maluchem, rodzicem, jak i nauczycielem. Proces ten składa się z wielu etapów i wymaga czasu oraz zastosowania odpowiednich metod. Jakie metody nauki czytania dla dzieci są najlepsze? Jak przebiega ten etap edukacji dziecka? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Metody nauki czytania dla dzieci

Wyróżnia się dwie najpopularniejsze metody nauki czytania dla dzieci. Obie mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Nauka czytania metodą sylabową

Metoda sylabowa jest zwana inaczej symultaniczno-sekwencyjną lub po prostu metodą krakowską. Oparta jest ona na odczytywaniu sylab w wyrazach, a nie głosek. Nauka czytania dla dzieci tego typu z powodzeniem stosowana jest nie tylko u maluchów bez problemów edukacyjnych. Sprawdzi się również u tych z zagrożeniem dysleksją, bądź innymi nieprawidłowościami rozwojowymi.

Nauka czytania metodą globalną

Jest to metoda nauki czytania oparta na składaniu całych wyrazów. Polega ona na pokazywaniu dziecku kart z wyrazami. Maluch poznaje ich znaczenie i zapamiętuje niczym obrazek. W ten sposób potrafi rozpoznawać dane wyrazy, znając ich znaczenie, nawet zanim nauczy się mówić.

Etapy nauki czytania dla dzieci metodą sylabową

  • Nauka czytania od samogłosek ustnych do otwartej sylaby 

W tym etapie nauki czytania dla dzieci maluch rozpoczyna zaznajamianie się z samogłoskami ustnymi. Są to pierwotne artykulacje, typowe dla niemowląt. Ćwiczenia na tym etapie oparte są na powtarzaniu głosek za rodzicem lub nauczycielem. Maluch powinien także rozumieć różnice między nimi i je nazywać.

  • Od sylaby otwartej do wyrazów

Dziecko zaznajomione z sylabami otwartymi poznaje nowe spółgłoski: k, g, s, z, j oraz n. Na podstawie wcześniej poznanych głosek tworzymy zestawy złożone z samogłoski i sylaby otwartej. Przykład to AKA, EJE, ANA itp.

  • Nauka czytania sylab zamkniętych

Na tym etapie nauki czytania dla dzieci pojawiają się dodatkowe spółgłoski (p, m, b, l, t, d, f, w). W połączeniu z wiedzą z poprzednich poziomów powstają nowe sylaby zamknięte, takie jak PUK, MYK, KOK.

  • Nowe sylaby zamknięte i otwarte

Na poziomie czwartym dziecko poznaje literkę „ł” oraz dowiaduje się, jak działają dwuznaki. 

  • Samodzielne czytanie

Na tym etapie dziecko szkoli swoje umiejętności za pomocą samodzielnego czytania książek do nauki czytania i innych materiałów tekstowych.

Od czego zacząć naukę czytania dla dzieci?

Dla wielu rodziców sama myśl o rozpoczęciu nauki czytania dla dzieci jest czymś przerażającym. Na szczęście obecnie dostępne jest mnóstwo doskonałych materiałów edukacyjnych. Dzięki nim proces ten jest o wiele łatwiejszy zarówno dla dziecka, jak i opiekuna. Specjalistyczne książki do nauki czytania pozwalają krok po kroku przechodzić przez poszczególne etapy. Sprawiają przy tym, że sam proces edukacyjny jest dla malca doskonałą zabawą. Przy nauce należy pamiętać o tym, że każde dziecko uczy się czytać we własnym indywidualnym tempie. Dlatego też najlepszym sprzymierzeńcem w tym czasie będzie ogrom miłości, akceptacji i cierpliwości ze strony rodzica.

[Głosów:1    Średnia:1/5]