Jednym z najważniejszych etapów rozwojowych dziecka jest nauka czytania. Jednocześnie jest to jedno z największych wyzwań, stojących zarówno przed maluchem, rodzicem, jak i nauczycielem. Proces ten składa się z wielu etapów i wymaga czasu oraz zastosowania odpowiednich metod. Jakie metody nauki czytania dla dzieci są najlepsze? Jak przebiega ten etap edukacji dziecka? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Metody nauki czytania dla dzieci
Wyróżnia się dwie najpopularniejsze metody nauki czytania dla dzieci. Obie mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Nauka czytania metodą sylabową
Metoda sylabowa jest zwana inaczej symultaniczno-sekwencyjną lub po prostu metodą krakowską. Oparta jest ona na odczytywaniu sylab w wyrazach, a nie głosek. Nauka czytania dla dzieci tego typu z powodzeniem stosowana jest nie tylko u maluchów bez problemów edukacyjnych. Sprawdzi się również u tych z zagrożeniem dysleksją, bądź innymi nieprawidłowościami rozwojowymi.
Nauka czytania metodą globalną
Jest to metoda nauki czytania oparta na składaniu całych wyrazów. Polega ona na pokazywaniu dziecku kart z wyrazami. Maluch poznaje ich znaczenie i zapamiętuje niczym obrazek. W ten sposób potrafi rozpoznawać dane wyrazy, znając ich znaczenie, nawet zanim nauczy się mówić.
Etapy nauki czytania dla dzieci metodą sylabową
-
Nauka czytania od samogłosek ustnych do otwartej sylaby
W tym etapie nauki czytania dla dzieci maluch rozpoczyna zaznajamianie się z samogłoskami ustnymi. Są to pierwotne artykulacje, typowe dla niemowląt. Ćwiczenia na tym etapie oparte są na powtarzaniu głosek za rodzicem lub nauczycielem. Maluch powinien także rozumieć różnice między nimi i je nazywać.
-
Od sylaby otwartej do wyrazów
Dziecko zaznajomione z sylabami otwartymi poznaje nowe spółgłoski: k, g, s, z, j oraz n. Na podstawie wcześniej poznanych głosek tworzymy zestawy złożone z samogłoski i sylaby otwartej. Przykład to AKA, EJE, ANA itp.
-
Nauka czytania sylab zamkniętych
Na tym etapie nauki czytania dla dzieci pojawiają się dodatkowe spółgłoski (p, m, b, l, t, d, f, w). W połączeniu z wiedzą z poprzednich poziomów powstają nowe sylaby zamknięte, takie jak PUK, MYK, KOK.
-
Nowe sylaby zamknięte i otwarte
Na poziomie czwartym dziecko poznaje literkę „ł” oraz dowiaduje się, jak działają dwuznaki.
-
Samodzielne czytanie
Na tym etapie dziecko szkoli swoje umiejętności za pomocą samodzielnego czytania książek do nauki czytania i innych materiałów tekstowych.
Od czego zacząć naukę czytania dla dzieci?
Dla wielu rodziców sama myśl o rozpoczęciu nauki czytania dla dzieci jest czymś przerażającym. Na szczęście obecnie dostępne jest mnóstwo doskonałych materiałów edukacyjnych. Dzięki nim proces ten jest o wiele łatwiejszy zarówno dla dziecka, jak i opiekuna. Specjalistyczne książki do nauki czytania pozwalają krok po kroku przechodzić przez poszczególne etapy. Sprawiają przy tym, że sam proces edukacyjny jest dla malca doskonałą zabawą. Przy nauce należy pamiętać o tym, że każde dziecko uczy się czytać we własnym indywidualnym tempie. Dlatego też najlepszym sprzymierzeńcem w tym czasie będzie ogrom miłości, akceptacji i cierpliwości ze strony rodzica.