fot. darymex.pl

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w naszym domu – to właśnie tutaj regenerujemy się i zbieramy siły na kolejny dzień. Kluczowym meblem w tym pokoju jest łóżko. By zapewnić mu estetyczny wygląd, warto zadbać o dobór stosownej narzuty.

Wybierając taki produkt, pod uwagę warto wziąć w pierwszej kolejności styl, w jakim została urządzona nasza sypialnia. Jeżeli jesteśmy fanami skandynawskich klimatów, najlepiej by była ona utrzymana w odcieniach bieli, brązu oraz szarości. Gdy natomiast wolimy styl romantyczny, zaopatrzyć możemy się w narzutę na łóżkoz motywem kwiatowym.  Fani klimatu glamour postawić mogą natomiast na model pokryty fantazyjnymi wzorami lub z cekinowymi wstawkami.

Taki dodatek powinien być nie tylko estetyczny, lecz również łatwy w utrzymaniu w czystości. Najlepiej, by narzuta na łóżko była wykonana z wysokiej jakości materiału, który w razie zabrudzenia będzie można bez obaw wyprać w pralce automatycznej. Te, które nadają się wyłącznie do prania chemicznego mogą być nieco problematyczne w użytkowaniu.

Do produkcji narzut na łóżkonajczęściej wykorzystuje się akryl, satynę oraz bawełnę. Pierwsze dwa materiały, mimo że bardzo estetyczne, mogą się zsuwać z łóżka, co znacząco pogarsza ich praktyczność. Ciekawym rozwiązaniem są modele grube, pikowane, wypełnione dodatkową włókniną. Takie narzuty na łóżkomogą z powodzeniem pełnić funkcję kołdry, gwarantując należyty komfort termiczny. Alternatywę dla nich stanowią pledy – lekkie, cienkie narzuty wykonany z pojedynczej tkaniny bez podszewki.

Nie bez znaczenia jest również odpowiedni rozmiar narzuty. Mamy tutaj dwa rozwiązania – umieścić ją na łóżku w taki sposób, by sięgała podłogi lub położyć, a następnie założyć jej końce pod materacem. W pierwszym przypadku, do szerokości łóżka należy dodać podwójną odległość od podłogi oraz grubość kołdry (jest to przeważnie około 8 centymetrów).  Przykładowo, gdy nasze łóżko ma szerokości 180 centymetrów, a wysokość od podłogi do krańca górnego materaca wynosi 45 centymetrów, szerokość narzuty powinna wynieść 248 centymetrów. Do długości materaca należy dodać natomiast około 50 centymetrów. Jeśli narzutę na łóżkochcemy podwinąć pod materac, należy zsumować jego szerokość, podwójną wysokość, grubość kołdry, a także zakładkę (zwykle wynosi ona około 20 centymetrów).

W celu uzupełnienia aranżacji łóżka, warto zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane, dekoracyjne poduszki.

Narzuty na łóżko to także świetne rozwiązanie do dziecięcego pokoju. Do wyboru mamy tu między innymi modele z postaciami z popularnych bajek, motywami zwierzęcymi czy wzorzyste – w gwiazdki, kropki lub paski. Takie narzuty na łóżko mogą pełnić funkcję przykrycia, pod którym dziecko będzie czytać czy oglądać telewizję lub miejsca zabaw na podłodze lub w ogrodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]