Najlepsze poradniki dla rodziców

Dobre książki dotyczące wychowywania dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Na rynku jest wiele poradników na ten temat, a zatem warto wiedzieć, co wybrać. Każdy rodzic jest tak zapracowany, że nie chce tracić czasu na szukanie i porównywanie, a tym bardziej lekturę nieudanych książek – poniżej podpowiadamy, które są warte uwagi.

Książki o wychowywaniu dzieci, a głównie poradniki dla rodziców to jedne z najchętniej poszukiwanych lektur w księgarniach. Pomagają zdobyć lub poszerzyć wiedzę o metodach wychowawczych, ale także poznać punkt widzenia dziecka. Cudze doświadczenia sprawiają, że łatwiej uniknąć klasycznych błędów i rozwiązać różne problemy wychowawcze zarówno z małych dzieckiem, jak i nastolatkiem. Oto kilka wybranych poradników dla rodziców, które warto mieć na swojej półce.

Michał Kędzierski – „Akademia wychowania”

To jedna z książek, którą powinien przeczytać każdy rodzic. Podejście Kędzierskiego może zaskakiwać przyzwyczajonych do tradycyjnego wychowania, ale i traktowania rodzicielstwa z pietyzmem. Autor zgadza się, że dzieci to najlepsze, co może nas czekać w życiu, a bycie rodzicem przynosi dużo satysfakcji. Jednak jest też druga strona rodzicielstwa… Nie warto jednak panikować – Michał Kędzierski pokazuje, że każdego urwisa można okiełznać.

Dużą zaletą „Akademii wychowania” jest styl – autor pisze prostym językiem, wciela się w rolę znajomego, który opowiada o swoich rodzicielskim problemach i dzieli się doświadczeniami. Daje też praktyczne porady, gdyż jest nie tylko rodzicem, ale także psychologiem dziecięcym. Świetnie zna problemy najmłodszych zarówno prywatnie, jak i zawodowo.

Agnieszka Stein – „Dziecko z bliska”

Agnieszka Stein z kolei wyjaśnia rodzicom, czym jest rodzicielstwo bliskości. Porusza kwestię relacji rodzinnych, aby ukazać, czym jest utrzymanie więzi. Znana psycholog dziecięca podkreśla też, że coraz o to trudniej, więc stosuje zasadę trzy R – Relacja, Regulacja oraz Rozwój. Wdrożenie ich w życie pomaga dbać o więzi między członkami rodziny, np. rodzicami i dzieckiem, rodzeństwem, dziadkami itd.

Autorka przytacza też różne problemy i dzieli się doświadczeniem oraz znanymi jej przypadkami wychowawczymi. Warto przeczytać ten poradnik, jeśli zależy nam nie tylko na rozwoju i przyszłości zawodowej dziecka, ale też jego samopoczuciu, szczęściu i dobrych relacjach. Takie wychowanie znacznie też ułatwi mu nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Stein podkreśla, że tylko dorośli dysponują narzędziami i doświadczeniem umożliwiającym rozwiązywanie konfliktów w rodzinie.

Jesper Juul – „Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?”

Przydatnym poradnikiem jest także książka o tym lekko przewrotnym tytule. Często wydaje nam się, że rozumiemy zachowanie naszych dzieci, dostrzegamy ich kłopoty i znamy ich problemy. Okazuje się jednak, że często nie potrafimy sprawić, aby miały duże poczucie własnej wartości – co więcej, uzyskujemy odwrotny efekt. Warto przeczytać książkę Jespera Juula, duńskiego terapeuty rodzinnego, aby dowiedzieć się, jakim traktowaniem wyrządzamy krzywdę, czego unikać, jak postępować itd.

Bezradność też nie jest rozwiązaniem, gdyż w pewnym momencie na wychowywanie będzie już za późno, a wtedy trudno oczekiwać efektów naszych starań. Autor porusza w niej fundamentalne tematy, a zatem książka ta będzie też dobrym wprowadzeniem do jego innych publikacji. Świetna, mimo że też mocna, rzecz dla świadomych rodziców lub rodziców, którzy… pragną być świadomi, aby byli w stanie pomóc dziecku zbudować dojrzałą osobowość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]