Najbardziej rozwijające zabawki dla dzieci

Dzieci uwielbiają dostawać nowe zabawki. Nie bez powodu z taką ekscytacją czekają na swoje urodziny i odwiedziny Gwiazdora, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach mogą przebierać w zabawkach. Wybór jest ogromny, od interaktywnych stolików, po zwykłe klocki plastikowe. Najlepiej jednak starać się połączyć przyjemne z pożytecznym kupując dziecku zabawki dbające o jego rozwój, co wcale nie jest takie trudne jak może się wydawać.

Mniej znaczy więcej

Im prostszą zabawkę wybierzemy, tym więcej znajdzie zastosowań w dziecięcym świecie. Grające pianino pozostanie raczej grającym pianinem, natomiast klocki plastikowe jednego dnia mogą być zamkiem lub inną ciekawą budowlą, zaś następnego meblami w domku dla lalek. Niestety wielu dorosłych zapomina jaką wielką moc mają dziecięca wyobraźnia i kreatywność, przez co często wybierają dla nich zabawki, które w żaden sposób ich nie stymulują. Mowa tutaj o wszystkich grających i mówiących pluszakach, interaktywnych torach wyścigowych czy nawet gotowych domach dla lalek. Zabawki powinny zawsze mieć chociaż odrobinę uniwersalności, pozwalać się modyfikować i używać na wiele sposobów, właśnie jak plastikowe klocki czy proste samochody. Od najmłodszych lat zaleca się także systematyczne uzupełnianie kolekcji książek nawet kilkumiesięcznego bobasa, oczywiście pamiętają o doborze książek do jego wieku.

Zabawka, a wiek dziecka

Prawie wszystkie zabawki na opakowaniu mają wskazany rekomendowany wiek dziecka, który będą z nich korzystać. Warto się kierować tymi sugestiami, ponieważ usilne przyspieszanie rozwoju dziecka wcale nie działa na jego korzyść. Należy szczególna uwagę zwrócić na to w pierwszych miesiącach i lata życia dziecka, ponieważ wtedy różnica w rozwoju dzieci jest szczególnie duża. U starszych dzieci za duży poziom trudności może zniechęcić je do zabawy, a wręcz skłonić do postrzegania siebie jako zbyt mało inteligentne. Pozwólmy zatem jak najdłużej cieszyć się dzieciom prostymi plastikowymi klockami, na te bardziej skomplikowane zestawy jeszcze przyjdzie czas.

Rola rodziców jest bardzo ważna

Obserwując pytania rodziców na forach parentingowych coraz częściej można dojść do wniosku, że w dzisiejszych czasach zabawki zmieniły swoją pierwotną rolę jaką miały pełnić w życiu dzieciaków. Szukają zabawek, które nauczą dzieci mówić, czytać, rozpoznawać kolory i zwierzęta. Chcą, aby ich dzieci się szybko rozwijały zapominając, że mały człowiek najszybciej uczy się od swoich rodziców. Klocki plastikowe układane razem z tatą lub książeczka czytana razem z mamą lepiej wpłyną na rozwój dziecka niż nawet najdroższa zabawka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]