Mleko modyfikowane

Przez pierwszych kilka miesięcy życia dziecko żywi się wyłącznie mlekiem. Oczywiście najlepszy i najbardziej wartościowy jest dla niego pokarm matki, nie zawsze jednak karmienie piersią jest możliwe. W takich przypadkach z pomocą przychodzi mleko modyfikowane. Czym jest i co się w nim znajduje? Wyjaśniamy.

Najważniejsze informacje

Mleko modyfikowane jest produktem zastępczym, podawanym dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione naturalnie. Powstaje ono na bazie mleka krowiego, przechodzi jednak szereg  udoskonaleń, mających na celu możliwie największe zbliżenie go do składu kobiecego pokarmu. W tym celu zmniejsza się zawartość tłuszczu oraz białka, zwiększając ilość witamin, minerałów i mikroelementów. Mieszanki wzbogaca się również o kwasy tłuszczowe DHA i Omega-3, probiotyki i oligosacharydy, które pozytywie wpływają na odporność organizmu.

Mleko modyfikowane powstaje pod ścisłą kontrolą i zanim zostanie dopuszczone do użytku, musi spełnić wiele restrykcyjnych wymogów. Jest więc w pełni bezpieczne dla niemowlęcia, a dzięki coraz nowszym wytycznym i szczegółowym, nieustannie prowadzonym badaniom, jego skład jest już niemal identyczny, jak skład mleka matki.

Oznaczenia mieszanek

Na rynku można znaleźć różne rodzaje mleka modyfikowanego. Każdy z dostępnych produktów przeznaczony jest dla konkretnej grupy wiekowej. Mimo że w zależności od firmy oznaczenia mogą się nieco różnić, podział zazwyczaj wygląda podobnie:

  • 1 – mleko początkowe, przeznaczone dla dzieci od narodzin do 6 miesiąca życia;
  • 2 – mleko następne, stosowane powyżej 6 miesiąca;
  • 3 – mleko następne, dla dzieci które ukończyły rok;
  • 4 lub Junior – mleko następne dla starszych dzieci, zazwyczaj do ukończenia 3 roku życia

Mleko krowie jest zbyt ciężkostrawne dla dzieci, dlatego specjaliści zalecają, by aż do ukończenia 3 lat podawać im specjalne mieszanki dla starszaków, takie jak to dostępne w ofercie Humana. Jak wszystkie produkty tej firmy posiada odpowiednio zbilansowany, bogaty skład, zapewniający dziecku właściwy, zdrowy rozwój i wyróżnia się formuła PRO BLANCE.

Produkty specjalistyczne

Rodzice, których dzieci wymagają szczególnej opieki, mogą wybierać spośród mlek specjalistycznych, stanowiących odpowiedz na różnorodne schorzenia i problemu układu pokarmowego:

  • HA – jest to oznaczenie produktów hipoalergiczny, przeznaczonych dla niemowląt obciążonych alergiami pokarmowymi;
  • AR – to mleko przeciw ulewaniu, zalecane dzieciom cierpiącym na refluks;
  • SL – to preparat bezmleczny, powstały na bazie soi, niezawierający laktozy ani białka mleka krowiego, zalecany przy silnych alergiach i nietolerancji pokarmowej;
  • Anti Colic – jest to lekkostrawny produkt zalecany w przypadku częstego występowania kolek, zaparć oraz wzdęć;
  • HN – to mleko modyfikowane zapobiegające biegunkom.

W ofercie firmy Humana można znaleźć również produkty specjalistyczne w formie płynnej, przeznaczone dla dzieci z niską i skrajnie niską masą urodzeniową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]