Mieszkania na sprzedaż

Kupno wymarzonego mieszkania – jeden z najważniejszych dni w życiu każdego człowieka. Ze względu na wartość finansową kupno nieruchomości powinno być poprzedzone wieloma czynnościami sprawdzającymi – szczególnie jeśli transakcja dotyczy rynku wtórnego. Ale również nowe mieszkania na sprzedaż oferowane przez deweloperów powinny być sprawdzone przed podpisaniem umowy.
Kupno jest niełatwe i odpowiedzialne, ale również sprzedaż pociąga za sobą spore ryzyko trafienia na nieuczciwych kontrahentów. Osobom całkowicie nieznającym się na przepisach związanych z transakcjami w sektorze nieruchomości na pewno potrzebna jest pomoc prawna. Można znaleźć wiele punktów nieodpłatnej pomocy prawnej organizowanej przez samorządy czy inne instytucje. Prawnicy wyjaśnią zawiłe przepisy prawne, pomogą skonstruować umowę albo pouczą na jakie punkty w umowie zwrócić uwagę.
Podobnie dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług biur oferujących mieszkania na sprzedaż. Jeśli transakcja prowadzona jest w biurach znanych i działających na rynku od wielu lat jest duże prawdopodobieństwo że transakcja zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem i w sposób bezpieczny dla obu stron.
Jeśli jednak chcemy zrobić wszystko sami, to najpierw sprawdźmy stan mieszkania. Dokładne oględziny warto przeprowadzić w towarzystwie znawcy tematu – budowlańca z doświadczeniem, który podpowie nam które elementy mieszkania wymagają remontu czy wymiany. Pomoc znawcy sztuki budowlanej może być przydatna podczas negocjacji cenowych. Kolejną czynnością powinno być sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Właściciele mieszkania powinni pokazać nam dokument będący dowodem na to, że mają oni prawo do dysponowania tą własnością na wypadek sprzedaży. Może to być akt notarialny. Zapisy w akcie należy zweryfikować z zawartością księgi wieczystej. Nie ma potrzeby składania wniosku w sądzie o wgląd do księgi – internetowa wyszukiwarka ksiąg wieczystych jest prostym narzędziem, które po wpisaniu numeru księgi wyświetli nam całą treść poszczególnych działów księgi. Warto zwrócić uwagę na zapisy dotyczące właścicieli, obciążeń hipoteki oraz służebności. Te ostatnie mogą być wielką uciążliwością dla lokatorów – warto więc bezwzględnie się z treścią zapisów zapoznać bardzo dokładnie.
Po sprawdzeniu ksiąg i ustaleniu ceny można przystąpić do sporządzenia umowy właściwej lub umowy przedwstępnej. Jedną i drugą można zawierać u notariusza. Uwaga! Notariusza ma prawo wybrać osoba płacąca za jego usługi – w przypadku zakupu mieszkania zazwyczaj płaci kupujący. Warto również sprawdzić i porównać stawki u kilku notariuszy. O ile podatek i opłata skarbowa są regulowane i nie ma możliwości ich negocjowania a tyle opłata notarialna zależy od samego notariusza – może nawet wynosić zero.
Notariusz sporządza umowę sprzedaży i odczytuje ją w obecności obu stron, które następnie podpisami potwierdzają prawdziwość zapisów umowy.
Umowa może być zerwana jeśli kupujący nie wpłaci w wyznaczonym terminie ustalonej w umowie należności. Prawo do zerwania umowy mają również kupujący jeśli stwierdzą ukryte wady w kupionym mieszkaniu. Jednak dochodzenie swoich praw w takim przypadku jest niełatwe i z reguły odbywa się na drodze sądowej.

http://www.kopalniamarzen.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]