Mamo, tato chcę na deskę! – windsurfing dla dzieci

Windsurfing to sport, którego fanami mogą zostać zarówno dorośli, jak i dzieci. Jest dyscypliną, którą opanowuje się dość szybko pod warunkiem, że uczy nas dobry instruktor, któremu również zależy na tym, byśmy byli zadowoleni. Rodzice coraz częściej zapisują swoje pociechy do szkół windsurfingu na szkolenie pod okiem fachowców. Dzieci natomiast w większości już po krótkim czasie są zafascynowane nowymi umiejętnościami. Zdarza się też, że to właśnie one jako pierwsze wpadają na pomysł, że chciałyby spróbować windsurfingu. W takim wypadku dobrze jest wiedzieć, jak zapewnić dziecku najlepsze warunki do nauki.

W ofertach szkół windsurfingu znajdziemy informację o możliwości wykupienia pojedynczej lekcji, kursu indywidualnego (5- i 10-godzinnego) lub kursu grupowego. Szkolenia te są przeznaczone dla dzieci od 5-6 do 12 lat. Dobrze jest się zorientować czy dana szkoła posiada odpowiedni dla dziecka sprzęt oraz dowiedzieć się, jak przebiegają lekcje. Ważne jest przede wszystkim, żeby szkoła posiadła odpowiedni deski i pędniki (dla dzieci są specjalne deski juniorskie oraz lekkie pędniki w rozmiarach od 1,5 do 3,5 m2), a także pianki w małych rozmiarach. Dla większości szkół windsurfingu umiejętność pływania wpław przez dziecko nie jest konieczna (każdy maluch obowiązkowo pływa w kamizelce asekuracyjnej i pod opieką instruktora), choć jeśli dziecko umie pływać, to będzie się z pewnością czuło bardziej komfortowo.

Instruktorzy pracujący z dziećmi powinni posiadać wszystkie potrzebne uprawnienia do prowadzenia szkoleń oraz wykazywać chęć do pracy z dziećmi, dużą cierpliwość i umiejętność prowadzenia zajęć w niekonwencjonalny, ciekawy sposób. Z kolei akwen, na którym odbywa się nauka, powinien być dość płytki i mało zatłoczony.

Bardzo ważna jest wspomniana wcześniej kwestia sprzętu, jaki oferuje wybrana przez nas szkoła. Windsurfing wymaga dobrej, nowoczesnej deski o odpowiedniej wyporności oraz lekkiego pędnika. Zwykle rodzice nie muszą się martwić o zapewnienie dziecku sprzętu oraz wydawać pochopnie pieniędzy na wyposażenie, przed tym, zanim dziecko naprawdę zaangażuje się w sport i będzie wiedziało, że chce kontynuować naukę na poważnie. Dzisiaj szkółki zapewniają całe niezbędne wyposażenie do nauki windsurfingu. Warto również zwrócić uwagą na jakość czy sposób przechowywania sprzętu, choć warto pamiętać, że sprzęt na którym uczy się nasze dziecko nie musi być najnowszy, ważne, aby był zadbany i w pełni sprawny.

Gdy wybrana przez nas szkółka będzie spełniała te podstawowe kryteria, możemy mieć pewność, że nasze dziecko jest w rękach profesjonalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo i dobrze wyszkolą nasze pociechy.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]