rozszerzanie diety maluszka

Wybór dostępnych w sklepach produktów spożywczych dla dzieci jest imponujący – w poszukiwaniu tych, które wyróżnia najwyższa jakość nietrudno się zgubić. Jak więc, planując rozszerzanie diety maluszka, znaleźć odpowiednią i sprzyjającą jego prawidłowemu rozwojowi żywność? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

Rozszerzanie diety w oparciu o schemat żywienia niemowląt

Dbając o żywienie maluszka, każdy rodzic chce mieć pewność, że wybierane przez niego produkty i komponowane na ich podstawie dania zawierają wszystkie niezbędne składniki, które zaspokoją potrzeby rozwijającego się maluszka. Chęci jednak to nie wszystko – nie bez znaczenia jest także zdobyta wiedza, która umożliwi prawidłowe rozszerzanie diety dziecka. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zapoznać się ze schematem żywienia niemowląt przygotowanym przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Zawarto w nim zalecenia opracowane w oparciu o wiedzę lekarzy, dietetyków i rodziców małych dzieci. Pomimo że porusza on tak istotną kwestię, jak żywienie niemowląt w pierwszym roku ich życia, o schemacie żywienia niemowląt słyszało zaledwie 39% rodziców biorących udział w badaniu prowadzonym pod kierunkiem dr Anny Stolarczyk i prof. Piotra Sochy z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Według zaleceń ekspertów, niemowlęta w ciągu pierwszego roku swojego życia powinny być żywione najpierw mlekiem matki (lub, jeśli nie jest to możliwe, odpowiednio dobranym mlekiem modyfikowanym), a od 5. miesiąca życia w ich jadłospisie znaleźć mogą się także posiłki o konsystencji gładkiego purée i pierwsze produkty zbożowe (np. w formie kleików lub kaszek dla dzieci). Rozwijający się maluszek potrzebuje jednak coraz więcej energii, uczy się także żuć oraz gryźć podawane mu posiłki. Oznacza to, że później rodzice mogą rozpocząć rozszerzanie diety o pokarmy mniej rozdrobnione – np. miękkie kawałki warzyw, podawane wprost do rączki dziecka cząstki owoców lub obiadki z dodatkiem posiekanego mięsa oraz ryb.

Ze sklepowej półki do dziecięcego brzuszka

Wiedza i chęć prawidłowego żywienia dziecka muszą iść w parze z wyborem produktów odpowiednich dla grupy wiekowej maluszka. Informacja, że dany produkt spożywczy jest przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci, zawsze jest zamieszczona na etykiecie. Opakowania produktów, które chcemy włączyć do codziennego menu dziecka, zawierają także inne informacje – np. skład produktu. Niezależnie od tego, czy wybieramy kaszkę, gotowy obiadek czy deserek dla dziecka – te przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci nie zawierają sztucznych barwników i substancji konserwujących. Rygorystyczne normy dotyczące surowców wykorzystywanych w procesie ich produkcji gwarantują także kontrolę używanych składników pod względem zanieczyszczeń (pestycydów czy metali ciężkich).

A co w przypadku warzyw i owoców, ze smakiem których chcemy zapoznać maluszka? Dobrym wyborem będzie rozszerzanie diety dziecka o sezonowe produkty, które możemy podawać mu w różnorodnej formie – najpierw przecierów, a potem także miękkich kawałków podawanych do rączki dziecka. Decydując się na zakupy w markecie i wybierając przypadkowe produkty, nie mamy gwarancji, że ich jakość będzie odpowiednia dla delikatnego brzuszka naszej pociechy. Coraz więcej mam decyduje się więc na własne ogródki lub samodzielne przygotowywane dania na bazie warzyw i owoców. Jeśli dodatkowo chcemy zatroszczyć się także o dobro naszej planety, warto rozważyć wybór gotowych dań przygotowanych wyłącznie z surowców uprawianych na certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych – np. produktów Gerber Organic. Pozyskiwane są z upraw opartych o szacunek do praw przyrody i troskę o środowisko naturalne, a ich receptura, proces przygotowania oraz skład podlegają ścisłej kontroli ekspertów.

Rozszerzanie diety a zaparcia u niemowlaka

Układ trawienny maluszka różni się od układu osoby dorosłej. Nie zapominaj, że twoje dziecko wciąż się rozwija, a wraz z nim – funkcje i możliwości poszczególnych narządów. Adaptacja do zmiany sposobu żywienia i przyswajanie nowych pokarmów mogą na pewien czas zaburzyć proces prawidłowego wydalania. Efektem tego mogą być niemowlęce zaparcia. Mówimy o nich wówczas, gdy częstotliwość regularnego wypróżniania się zmniejsza się, a stolce maluszka stają się twarde i suche. Zatwardzeniu może towarzyszyć także wzdęty brzuszek, rozdrażnienie dziecka oraz jego częstszy płacz powodowany przez bolesne wypróżnianie.

Jeśli i u twojego maluszka wystąpił ten problem – nie zamartwiaj się! Zaparcia u niemowlaka, które pojawiają się podczas rozszerzania jego diety, to częsty problem. Chcąc pomóc dziecku, postaraj się włączyć do jego diety suszone śliwki ze słoiczka i odpowiednią ilość warzyw – dzięki zawartości cennego błonnika mogą okazać się pomocne w załagodzeniu tej dolegliwości. Z drugiej strony, ulgę maluszkowi może przynieść ograniczenie lub rezygnacja w codziennych posiłkach z produktów zapierających: ryżu, bananów i gotowanej marchewki. Przy odpowiedniej diecie zaparcia u niemowlaka są w stanie minąć w ciągu kilku dni. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące sposobu żywienia, warto skonsultować je z pediatrą. Nie decyduj się jednak na podawanie czopków glicerynowych lub innych leków bez wyraźnego wskazania specjalisty.

Złotą zasadą, jaką warto kierować się podczas zakupu produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, jest dokładna weryfikacja informacji zawartych na opakowaniach. Poświęcając temu należytą uwagę, możesz mieć pewność, że dokładasz wszelkich starań, aby podstawą diety twojego maluszka stała się smaczna i bezpieczna żywność, którą wyróżnia odpowiednia jakość. Pamiętaj, że prawidłowy sposób żywienia ma ogromny wpływ na rozwój niemowlęcia i może pomóc w ograniczaniu dolegliwości związanych z adaptacją układu trawiennego dziecka do nowych pokarmów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]