Majtki treningowe – co to właściwie jest?
Najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie, zaczynając od tego, czym majtki treningowe dla dzieci nie są. Przede wszystkim nie są to pampersy. Majtki treningowe nie cechują się tak dużą chłonnością jak tradycyjne pieluchy oraz nie odgradzają skóry malucha od gromadzonej wilgoci. To sprawia, że przypominają zwykłe majtki, jednak w przeciwieństwie do nich bielizna treningowa posiada (lub może być wyposażona w) dodatkowy wkład, który chroni ubrania przed zmoczeniem.
Tym samym, majtki treningowe stanowią swoistą hybrydę pieluch i zwyczajnej, „dorosłej” bielizny. Dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas odpieluchowywania, czyli w okresie przejściowym, gdy dziecko uczy się, jak właściwie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.
Jak działają majtki treningowe?
No dobrze, ale w zasadzie jak działają majtki treningowe? Dlaczego ich noszenie przyczynia się do szybszej nauki korzystania z nocnika? Cóż, noszenie pampersów jest dla większości dzieci bardzo wygodne. Ostatecznie, dzięki nim maluchy mogą załatwiać się nawet podczas zabawy i, co najważniejsze, nie czują przez to żadnego dyskomfortu. Dzieje się tak, ponieważ pieluchy skutecznie chronią delikatną skórę dziecka od kontaktu z wilgocią.
Kontakt ten i wynikające z niego uczucie nieprzyjemności są natomiast całkowicie niezbędne, aby zachęcić dziecko do załatwiania się w inny sposób (np. na nocniku). Majtki treningowe, choć zwykle wyposażone w ochronę przed zalaniem (ubrań i podłogi), nie izolują malucha całkowicie od wilgoci, dzięki czemu zaczyna on przejawiać świadomość własnych potrzeb. Innymi słowy, dzięki majtkom treningowym stopniowo i łagodnie oduczamy siusiania.
Należy jednak pamiętać, że żadne majtki treningowe nie pomogą, jeśli maluch zwyczajnie nie będzie emocjonalnie i fizjologicznie gotowy na trening czystości. Większość specjalistów twierdzi, że optymalnym czasem na odpieluchowanie jest 18. miesiąc życia. Każde dziecko jest jednak różne, dlatego tak ważnym jest jego uważna obserwacja.
Jakie majtki treningowe wybrać?
Dobre majteczki treningowe powinny być wykonane z miłego i przyjemnego w dotyku materiału. Zwykle dobrze sprawdza się bawełna, ponieważ nie wywołuje ona alergii ani podrażnień. Należy także pamiętać, aby zawsze dobierać bieliznę do wieku i wagi dziecka. Warto także zwracać uwagę, czy interesujące nas majtki mają warstwę chłonną lub dodatkowy wkład. Jeśli nie, dobrze rozważyć jego dokupienie.
Podsumowując, dobre majtki treningowe dla dzieci są:
- delikatne dla skóry,
- przewiewne,
- miłe w dotyku,
- wygodne,
- dopasowane (pod względem wieku i wagi),
- wyposażone w warstwę chłonną (lub można je wyposażyć w specjalny wkład),
- umiarkowanie odprowadzające wilgoć,
- ładne.