Łubin trwały to roślina, która kojarzy się nam z wiejskimi ogrodami. Roślina ta w Polsce występuje pospolicie. Możemy ją spotkać zwłaszcza w zachodniej i północnej części kraju. Mało kto wie, że łubin wywodzi się z Ameryki Północnej. Co warto wiedzieć o łubinie trwałym? Jak wygląda uprawa tej rośliny w ogrodzie?
Łubin trwały – podstawowe informacje
Łubin trwały to ekspansywna, ozdobna i pastewna roślina zaliczana do rodziny bobowatych. Choć współcześnie łubin rośnie dziko na znacznym obszarze naszego kraju, w rzeczywistości został sprowadzony z zachodniej części Ameryki Północnej. Łodyga łubinu jest prosta, wzniesiona, w sprzyjających warunkach osiąga do 150 centymetrów wysokości. Roślina posiada liście dłoniastodzielne. Kwiaty łubiny zebrane są w grona umiejscowione w górnej części łodygi. Mogą one przybierać różne barwy – fioletową, różową, białą, ciemnoniebieską (spotkamy także łubiny dwubarwne). Owocem łubinu jest strąk zawierający do 9 lśniących nasion. Łubin zawiera alkaloidy, przez co jest rośliną trującą. W naturalnych warunkach można go spotkać na polanach, bezdrożach, w pobliżu lasów. Łubin jest popularną rośliną ozdobną. Wybierany jest do ogrodów, na rabaty, a także jako kwiat cięty. Odmiany łubinu charakteryzujące się stosunkowo niską zawartością alkaloidów wykorzystywane są jako rośliny pastewne. W niektórych miejscach łubin traktowany jest jako uciążliwy chwast. Okres kwitnienia łubinu rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca (łubiny mogą kwitnąć kilka razy w jednym sezonie).
Uprawa łubinu
W wielu ogrodach (zwłaszcza utrzymanych w stylu wiejskim) łubin jest bardzo pożądaną rośliną ozdobną. Jako, że łubin jest dość duży, koniecznie zarezerwujmy na niego odpowiednie stanowisko, gdzie nie będzie przeszkadzał innym roślinom.
Łubin sadzi się z nasion. Współcześnie w sklepach ogrodniczych możemy kupić mieszanki nasion łubinu, które będą złożone z roślin o różnej wielkości, wielobarwnych kwiatach.
Łubin jest rośliną odpowiednią dla osób, które stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie, gdyż nie sprawia większych problemów w uprawie. Roślina ta jest w stanie rosnąć nawet na mało urodzajnej ziemi (pamiętajmy jedynie o tym, że nie toleruje on dużej ilości wapnia). Wielką zaletą łubinu jest fakt, że potrafi on pobierać azot z powietrza, co jest korzystne również dla innych roślin znajdujących się w ogrodzie.
Jeżeli zależy nam na bardzo obfitym kwitnieniu, zdecydujmy się posadzić łubin na stanowisku słonecznym. Mała ilość słońca sprawia, że roślina staje się wąska i nie wydaje wielu kwiatów.
Na wysiew łubinu mamy stosunkowo dużo czasu. Roślina ta bardzo szybko rośnie, dlatego z powodzeniem można posadzić ją nawet w maju lub w czerwcu. Ze względu na palowy system korzeniowy roślina źle znosi przesadzanie (przesadzanie łubinu jest wręcz niebezpieczne, gdyż łatwo o uszkodzenie jego korzenia), dlatego warto dobrze przemyśleć gdzie ją posadzimy.
Do zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać w przypadku łubinu należy podlewanie. Odpowiednia ilość wody sprawi, że łubin będzie kwitł bardzo obficie.
Łubin poradzi sobie nawet na słabej jakości podłożu, jednak od czasu do czasu możemy zasilić je kompostem (uzyskamy w ten sposób bardziej okazałe rośliny).
Gdy zależy nam, żeby roślina zakwitła ponownie w tym samym sezonie, musimy pamiętać o jej przycinaniu.
Łubiny świetnie sprawdzają się przy tworzeniu mieszanych rabat bylinowych w ogrodach wiejskich lub naturalistycznych. Warto zasadzić je w pobliżu takich roślin jak gipsówka czy jastrun.