Leczenie przeziębienia w ciąży

Ciąża to piękny i radosny okres w życiu kobiety. Czasem jednak pozornie błahe problemy spędzają sen z powiek. Przyszła Mamo, czy wiesz co zrobić, gdy pojawią się u Ciebie objawy infekcji górnych dróg oddechowych? Czy Twoja choroba może zaszkodzić Twojemu dziecku?

Skąd się biorą objawy przeziębienia?

Najczęstszą przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych u osób dorosłych są wirusy. Wnikają do organizmu, namnażają się, powodują stan zapalny. Typowymi objawami przeziębienia są katar, kaszel, chrypka, ból gardła, podwyższona temperatura, bóle mięśniowe i złe samopoczucie. Wiele kobiet będących w ciąży zadaje sobie pytanie, czy leki na przeziębienie nie zaszkodzą dziecku. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje sporo preparatów, które są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka, a co najważniejsze, pomagają zwalczać uciążliwe objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Dobrze leczone przeziębienie nie daje powikłań i nie jest zagrożeniem dla ciężarnej ani dla rozwijającego się w jej łonie dziecka.

Leki z apteki

Substancją rekomendowaną do leczenia objawów przeziębienia w ciąży jest paracetamol. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Możesz go kupić w każdej aptece bez recepty. Stosowany krótkotrwale i w odpowiednich dawkach wydaje się być bezpieczny zarówno w ciąży jak i w trakcie karmienia piersią. Nie zaleca się popularnych preparatów do rozpuszczania w gorącej wodzie, ponieważ nie wszystkie ich składniki pozostają bez wpływu na dziecko. Unikaj również ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego. Wiele osób nie wyobraża sobie walki z chorobą bez produktów stosowanych miejscowo do nosa. Niestety większość z nich nie nadaje się dla ciężarnych. Większość to jednak nie wszystkie. Dobrym rozwiązaniem będzie wyrób medyczny Quixx Grip-protect. To innowacyjny produkt zawierający Carragelose®. Ogranicza dalsze wnikanie wirusów do organizmu i pomaga zwalczać chorobę. Co najważniejsze, jest bezpieczny dla przyszłych mam.

Leki z domowej spiżarni

Nie od dzisiaj wiadomo, że w walce z przeziębieniem niezastąpione są domowe sposoby naszych mam i babć. Będąc w ciąży, śmiało możesz korzystać z większości z nich. Herbata z imbirem pomoże nie tylko na objawy infekcji, ale świetnie sprawdzi się również w walce z ciążowymi nudnościami i wymiotami. Jeżeli nie masz cukrzycy ciążowej, możesz spokojnie wykorzystać miód czy sok z malin. Cytryna i czosnek to doskonałe źródła witamin i mikroelementów. Pełnowartościowa dieta bez wątpienia pomoże Ci szybciej dojść do siebie. Gorący rosół, świeży sok czy sałatka warzywna poprawią Twoje samopoczucie, a co za tym idzie, ułatwią zwalczenie choroby. Jeżeli normalnie w trakcie przeziębienia stosujesz inhalacje, nie ma przeciwwskazań, aby zastosować je i w tym przypadku. Pamiętaj jednak, że niektóre olejki zawierają alkohol. Takich oczywiście w ciąży stosować nie wolno. Choć to oczywiste, nie można nie wspomnieć, że odpoczynek w łóżku, „święty spokój”  i odrobina relaksu są w trakcie trwania choroby na wagę złota.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]