Lampka nocna w pokoju dziecka – czym kierować się w wyborze?

0
1152

Pewne elementy wystroju wnętrza wymagają specjalnej uwagi i przemyślanego zakupu, bowiem ich rola nie ogranicza się jedynie do bycia dekoracją, ale też pełnienia określonych funkcji. Jednym z najważniejszych przykładów jest właściwe oświetlenie pokoju, które nie tylko umożliwia codzienne użytkowanie pomieszczenia, ale co więcej jego nieumiejętne dobranie może mieć konsekwencje zdrowotne. Szczególnym przypadkiem jest lampka nocna w pokoju niemowlaka. Jakie ma znaczenie i czym kierować się przy wyborze?

Po co montować lampkę nocną w pokoju dziecięcym?

Jednym z kluczowych powodów, dla których warto rozważyć zakup nocnej lampy dla dzieci jest komfort i bezpieczeństwo malucha. Nie jest tajemnicą, że w pierwszych latach życia wiele dzieci przez jakiś czas odczuwa obawę przed ciemnością, co przekłada się bezpośrednio na problemy z zasypianiem i nerwowość. Przygaszone, ciepłe światło emitowane przez lampkę nocną pozwala dziecku wyzbyć się strachu, uspokoić i spokojnie zasnąć. Co więcej oświetla też maluchowi drogę, w przypadku konieczności wieczornego spaceru do ubikacji lub sypialni rodziców.

Rodzaje lampek nocnych dla niemowląt

Oświetlenie dodatkowe w pokoju niemowlęcia powinno spełniać nieco inne kryteria, niż lampy dla dzieci w starszym wieku. Przede wszystkim głównie służy ono nie najmłodszym, a bardziej ich rodzicom, którzy nawet w nocy zmuszeni są karmić lub przewijać swoja pociechę. Dlatego też lampka nocna dla niemowlęcia powinna być umieszczona w pobliżu łóżeczka i emitować mocno przygaszone, delikatne światło. Zbyt ostre i jaskrawe światło może rozbudzić i przestraszyć dziecko, powodując jego zdenerwowanie i płacz, ponadto działa drażniąca także na oczy zaspanego rodzica. Innym rozwiązaniem są przenośne lampy do pokoju dziecięcego, zasilane na baterie których zaletą jest możliwość swobodnego przeniesienia jej wedle potrzeby w inne miejsce.

Lampki nocne dziecięce dla starszych maluchów

Wybierając lampke nocną do pokoju dzieci nieco starszych warto mieć na uwadze połączenie kilku wytycznych: łatwości obsługi, bezpieczeństwa i walorów wizualnych. Bardzo łatwo znaleźć dziecięce lampki nocne, które jednocześnie pełnią funkcję zabawki i świetnie sprawdzają się w łóżeczku dla zajęcia malucha przed snem. Starsze dzieci mogą również same decydować o tym, w którym momencie chcą wyłączyć światło i zostawić sobie samego pluszaka, bądź inną zabawkę. Wybierając oświetlenie tego typu należy zwrócić uwagę na jego łagodny kształt pozbawiony ostrych elementów, a także rodzaj materiałów, z których zostało wykonane.

Gdzie zamontować lampkę nocną dla dziecka?

Miejsce, w którym montujemy oświetlenie dodatkowe w pokoju dziecięcym ma ogromne znaczenie. Jak już zostało wspomniane powyżej w przypadku lampki nocnej dla niemowlaków powinno być ono umieszczone w okolicach łóżeczka, aby umożliwić rodzicom wykonanie niezbędnych czynności nawet w ciągu nocy. Lampka nocna dla starszego dziecka, której miejsce jest również w okolicy łóżka lub na szafce nocnej powinna być z kolei ustawiona w taki sposób, aby rodzic mógł swobodnie i wygodnie przeczytać dziecku książkę czy opowiadanie przed snem.

Lampka nocna dla dzieci – jak wybrać?

Podsumowując wszelkie powyższe rozważania zastanówmy się na co zwrócić uwagę wybierając lampkę nocną do pokoju dziecięcego. Nie bez znaczenia jest z pewnością jej wygląd, w końcu dla malucha ma on ogromne znaczenia, dlatego ważne jest by czuł się z nim komfortowo. Jeszcze ważniejsza jest jednak siła i barwa światła, która musi być ciepła i przygaszona, aby ułatwiać zasypianie i dawać poczucie bezpieczeństwa. Konieczne jest również upewnienie się, że wykonane zostało z bezpiecznych materiałów, a także nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia się przez zbyt ostre krawędzie, czy inne elementy. Dobrze dobrana lampka nocna dziecięca będzie służyć przez dłuższy czas, poprawiając jakość snu nie tylko malucha, ale też rodzica.

[Głosów:0    Średnia:0/5]