Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Jednak sztuka wychowania dziecka nie należy do łatwych i często budzi wątpliwości, czy dajemy dziecku to, czego naprawdę potrzebuje.

Te wątpliwości są naturalne, ponieważ to rodzice są pierwszymi i najważniejszymi osobami, które pokazują dziecku otaczający go świat i uczą życia w nim. Dlatego sposób w jaki spędzamy czas z dzieckiem już od najmłodszych lat, ma wpływ na jego rozwój i sposób radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych w późniejszym wieku.

Dziecko sam na sam z elektroniką

W dzisiejszych czasach młodzi rodzice często muszą godzić życie zawodowe z wychowaniem dziecka. Zmęczenie i stres powodują, że nie zawsze poświęcamy dziecku tyle czasu i uwagi, ile ono od nas wymaga. Pojawia się pokusa, aby dawać maluchowi coraz to nowsze zabawki, którymi będzie mógł bawić się samodzielnie, a my w tym czasie będziemy mogli odpocząć. Dlatego coraz częstszym widokiem w domach są trzylatkowie z tabletem w rękach.  Niestety konsekwencje takiego wychowania dziecka dają o sobie znać w przyszłości, ponieważ dziecko nie uczy się kreatywności i nie rozwija podstawowych zmysłów. Choć tablet może być bardzo przydatny podczas wspólnego spędzania czasu, na przykład podczas nauki liter czy piosenek, to pozostawiony dziecku do samodzielnej dyspozycji, może doprowadzić nawet do uzależnienia dziecka i rozchwiania emocjonalnego. Dlatego kontakt ze sprzętem elektronicznym należy ograniczyć do minimum. Zamiast tego lepiej zaproponować dziecku dostosowane do wieku klocki, które nie tylko wspomagają rozwój funkcji motorycznych dziecka, ale także rozwijają wyobraźnię. Dobrym pomysłem będą także puzzle, książeczki z ciekawymi ilustracjami lub instrumenty muzyczne.

Kreatywne zajęcia dla dzieci

Prawda wygląda tak, że rodzice są dziecku po prostu niezbędni i w żaden sposób nie można im tego kontaktu zastąpić. Istnieje wiele zabaw i czynności, które możemy wykonywać z dzieckiem, a które przyczynią się do rozwoju jego inteligencji i kreatywności. Jedną z najprostszych jest czytanie na głos. Nic tak nie rozwija wyobraźni dziecka na początkowym etapie rozwoju, jak ciekawe opowieści i barwne opisy. Doskonałym sposobem na rozwój malucha są też dostosowane do wieku warsztaty naukowe, dzięki którym dziecko poznaje otaczający go świat i rozwija zainteresowania w przyjaznej atmosferze. Taką propozycję dla rodziców i ich dzieci mają na przykład Esy Floresy w Łodzi http://esyfloresystore.pl/ , gdzie odbywa się także wspólne czytanie bajek. Dzięki ciekawym warsztatom dzieci rozwijają inteligencję, poznają otaczający je świat, rozwijają pasje i logiczne myślenie. Podczas takich zajęć rodzice mogą odpocząć i odprężyć się, ponieważ pociechy mają dobrą opiekę i twórczo spędzają czas. Jest to zatem korzyść nie tylko dla dziecka, ale i dla zabieganej mamy, która nie zawsze ma pomysł na kreatywne zajęcia w domu. Taka inwestycja w rozwój dziecka na starcie, zawsze przynosi dobre owoce w przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]