Od wielu lat świeżo upieczone mamy otrzymują w szpitalach pudełka prezentowe, w których znajdują się kosmetyki dla noworodków. Co można znaleźć w szpitalnej paczce? Czy warto przed porodem samodzielnie przygotować wyprawkę z kosmetykami?

Prezenty od producentów kosmetyków dla dzieci

W pudełkach prezentowych rozdawanych w szpitalach znajdują się kosmetyki, sponsorowane przez producentów artkułów do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Niestety, młoda mama nie może być pewna, że otrzyma konkretne produkty. Artykuły w paczkach dla mam zmieniają się co jakiś czas. Zwykle można liczyć, że na pewno otrzyma się niedużą paczkę pieluch jednorazowych, kilka próbek kosmetyków na odparzenia i myjących oraz saszetkę proszku do prania ubranek niemowlęcych. Niestety, jest to zbyt mało kosmetyków, by prawidłowo pielęgnować skórę noworodka w szpitalu i tuż po powrocie do domu. Z tego powodu warto jeszcze przed porodem przygotować wyprawkę z produktami do pielęgnacji i mycia maluszka.

Pierwsza wyprawka dla niemowlaka – kosmetyki, które są niezbędne

Pierwsza wyprawka dla noworodka do szpitala nie musi być bardzo rozbudowana. Na początek potrzebna jest paczka pieluch jednorazowych w najmniejszym rozmiarze (zwykle 1 lub newborn) lub 20-30 pieluszek wielorazowych. Prócz nich powinno się przygotować paczkę chusteczek nawilżających do mycia pupy i krocza oraz krem na odparzenia. W szpitalu niepotrzebne są kosmetyki myjące, gdyż maleństwa po porodzie nie trzeba kąpać w dwóch lub trzech pierwszych dobach życia. Wystarczające jest spłukanie mazi płodowej pod ciepłą wodą (zwykle robią to położne). Równie dobrze można zrezygnować z mycia noworodka w szpitalu i pierwszy raz wykąpać dzidziusia już po powrocie do domu.

Wyprawka dla noworodka do szpitala zimą powinna dodatkowo zawierać krem ochronny, który należy nałożyć na buzię maleństwa przed opuszczeniem budynku szpitala. Jest to ważne, nawet gdy dziecko przebywa na zewnątrz jedynie kilka minut w drodze do samochodu i z samochodu do domu.

Nieco inaczej wygląda pierwsza wyprawka dla niemowlaka, który już wrócił do domu. W domu warto mieć przygotowane łagodne środki myjące do kąpieli, oliwkę lub mleczko do ciała oraz preparaty do pielęgnacji kikuta pępowiny. Kikut powinno się delikatnie przemywać Octeniseptem oraz osuszać patyczkiem do uszu lub wacikiem – zabronione jest stosowanie alkoholu i zalewanie rany wodą podczas kąpieli.

Pierwsza wyprawka dla dziecka jest łatwa do skompletowania – zwłaszcza, że można znaleźć potrzebne produkty w Internecie, na przykład na https://eapteka.pl/mama-i-dziecko/pierwsza-wyprawka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]