Kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka

Skóra dziecka, szczególnie w wieku niemowlęcym, jest bardzo delikatna, dlatego do jej pielęgnacji należy używać kosmetyków bez substancji pieniących i zapachowych. Na liście tego typu produktów powinien znaleźć się: krem na oparzenia, szampon i płyn do mycia ciała. Nie należy zapominać także o natłuszczającej oliwce dla dzieci.

Przy kupowaniu kosmetyków dla dzieci warto zwracać uwagę na to, czy mają one atest Państwowego Zakładu Higieny oraz, czy są rekomendowane przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Na liście tych instytucji znajdują się preparaty, które są całkowicie bezpieczne dla maluchów.

Oliwka dla dzieci

Oliwka jest kosmetykiem, przeznaczonym do nawilżania i natłuszczania wrażliwej skóry dziecka. Zwykle kosztuje ona ok. kilkanaście złotych, a w najkorzystniejszej cenie można ją kupić w sklepach internetowych typu drogeria online. Oliwka jest niezbędnym produktem podczas pielęgnacji noworodków, gdyż ich skóra jest szczególnie narażona na wysuszenie i podrażnienie. Zaleca się nakładanie jej na całe ciało dziecka po każdej kąpieli.

Szampon i płyn do mycia ciała

W przypadku pielęgnacji noworodków najlepiej zrezygnować z szamponu i przemywać główkę dziecka hipoalergicznym płynem do mycia ciała. Tego typu produkt nie powinien zawierać substancji: alkoholowych, zapachowych i pieniących. Najlepiej, jeśli w składzie szamponów i płynów do mycia ciała, przeznaczonych dla dzieci będą znajdowały się takie składniki, jak: rumianek, lecytyna, kwas cytrynowy i D-panthenol (prowitamina B5). Podobnie jak oliwka, produkty do kąpieli dla dzieci kosztują nie więcej niż 15-20 zł i dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Krem na oparzenia dla niemowląt

Kolejnym niezbędnym kosmetykiem w pielęgnacji niemowląt jest krem na oparzenia. Można stosować go zarówno profilaktycznie, jak i doraźnie – na podrażnienia skóry. W składzie kremów na oparzenia dla dzieci powinny znaleźć się substancje łagodzące i nawilżające skórę, np. wazelina, tlenek cynku, lanolina, czy olejek z pszenicy. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór kremu ochronnego, który nie tylko łagodzi podrażnienia, ale także chroni wrażliwą skórę dziecka przed ich powstawaniem. Tego typu produkt kosztuje kilkanaście złotych i można kupić go w drogeriach internetowych.

Ewa Zwolak

[Głosów:1    Średnia:5/5]