Kąpiel niemowlaka - o czym należy pamiętać?

Kąpiel niemowlęcia, chociaż stanowi podstawową czynność higieniczną, dla początkujących rodziców może być wyzwaniem. Jeśli i Ty szykujesz się do pierwszych kąpieli dziecka, poznaj najważniejsze zasady.

Skóra noworodka czy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Różni się nie tylko od skóry osób dorosłych, ale również kilkulatków. Jest dużo cieńsza i mniej elastyczna. Inny jest też jej odczyn – pH jest bardziej kwaśne. To wszystko sprawia, że skóra niemowlęcia wymaga szczególnej troski podczas kąpieli – oraz pielęgnacji już po niej.

Optymalna temperatura

Bez względu na to, czy kąpiesz dziecko w łazience czy w pokoju, musisz zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Ważne jest, by było w nim ciepło – tak, by wyjętemu z wody niemowlakowi nie było zimno. Optymalna temperatura to ok. 24oC.

Także woda przeznaczona do kąpieli musi mieć odpowiednią temperaturę. Jeśli będzie zbyt zimna, bardzo łatwo o przeziębienie. Jeżeli będzie za gorąca, skóra dziecka może ulec poparzeniu. Zaleca się, by temperatura wody wynosiła ok. 37oC, czyli nieco więcej niż temperatura ciała maluszka. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w termometr do kąpieli (najlepiej elektroniczny), który dokładnie wskaże, czy woda jest odpowiednio ciepła.

Odpowiednie kosmetyki

Jako że skóra niemowlęcia jest dużo bardziej delikatna niż skóra dojrzała, do kąpieli i pielęgnacji nie można stosować kosmetyków dla dorosłych. Wskazane są wyłącznie preparaty dedykowane noworodkom i niemowlętom.

Twoi rodzice i dziadkowie do pielęgnacji twojego ciała stosowali uniwersalną oliwkę. Obecnie rynek kosmetyczny jest bardziej rozwinięty, oferując lepsze i bardziej dostosowane do potrzeb dziecięcej skóry kosmetyki.

Świetnie sprawdzają się pielęgnujące płyny do kąpieli z olejkami. Odpowiednio dobrane składniki delikatnie myją, a jednocześnie natłuszczają i odżywiają wrażliwą i suchą skórę, zapobiegając podrażnieniom. Po kąpieli z użyciem takich kosmetyków nie ma potrzeby dodatkowego aplikowania balsamów czy oliwek.

Jeśli decydujesz się na kąpiel przy użyciu kosmetyków o działaniu głównie myjącym, zadbaj o pielęgnację skóry po kąpieli. W tym przypadku doskonale sprawdzą się mleczka o właściwościach nawilżających. Zapobiegają suchości skóry wywołanej przez twardą wodę, działają odżywczo oraz łagodząco.

Zaleca się, by raz na kilka dni umyć niemowlęciu włosy i skórę głowy. I w tym przypadku nie można sięgać po szampony dla dorosłych, lecz wyłącznie po kosmetyki dedykowane dzieciom. Możesz też wybrać płyn do kąpieli 2w1, przeznaczony zarówno do mycia ciała, jak włosów.

Jeśli przy zmianie pieluchy po kąpieli zauważysz na pupie dziecka odparzenia spowodowane pieluszką, warto sięgnąć po specjalne kremy łagodzące podrażnienia.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku odpowiednią pielęgnację, sprawdź ofertę kosmetyków dla dzieci i niemowląt NIVEA BABY.

[Głosów:1    Średnia:5/5]