Ubierając dzieci na jesienne spacery, wiele mam popełnia błąd i ubiera je zbyt ciepło. Warto jednak pamiętać, że inaczej na jesienny spacer należy ubrać niemowlęta, a inaczej dzieci w wieku przedszkolnym.

Ubierając dzieci na jesienne spacery, wiele mam popełnia błąd i ubiera je zbyt ciepło. Warto jednak pamiętać, że inaczej na jesienny spacer należy ubrać niemowlęta, a inaczej dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak ubrać niemowlę na spacer jesienią?

Zarówno niemowlęta, które chodzą i te, które jeszcze nie posiadły tej umiejętności na jesienny spacer ubieramy zgodnie z pogodą i temperaturą, która panuje na zewnątrz. Jesienne dni mogą być zarówno słoneczne i bardzo ciepłe jak też wietrzne i deszczowe. W roli spodniej warstwy ubranek dla niemowląt warte polecenia są bawełniane body z długim rękawkiem. Zapobiegają one odsłonięciu plecków zarówno w czasie poruszania się jak i leżenie w wózeczku. Na niezbędnym wyposażeniu garderoby niemowląt na jesienne dni zarówno w domu jak i na spacerze powinny znaleźć się także bawełniane rajstopki, ciepłe skarpetki i grubszy sweterek. Komfort podczas jesiennych spacerów zapewni także lekka kurta z ociepleniem z polaru. Na koniec pamiętajmy także o niezbyt grubej, ale też nie za cienkiej czapeczce. Dla niemowlaków, które umieją już chodzić na sezon jesienny wybieramy lekko ocieplone buty. W palcach nie mogą być za ciasne, aby nie utrudniały przepływu krwi i nie powodowały szybkiego wychłodzenia stóp. Na jesienne spacery z niemowlakiem w wózku przyda się także ciepły kocyk oraz przeciwdeszczowa, przepuszczająca powietrze osłona na wózek.

Jak ubrać przedszkolaka na jesienny spacer?

Ubranka dobieramy do panującej na zewnątrz temperatury. Pamiętajmy, że jesienią, kiedy świeci słońce na dworze może być bardzo ciepło, zwłaszcza wtedy, kiedy dzień jest bezwietrzny. W za grubej, ciężkiej kurtce dziecku nie tylko będzie niewygodnie, ale także za ciepło. Dzieci są bardzo aktywne, lubią biegać, wspinać się po murkach i drabinkach. Wybierzmy więc lekką kurtkę z ociepleniem, która podczas aktywności ruchowej nie będzie krępowała ruchów. Wśród ubranek na jesienne dni powinny znaleźć się także sweterki lub bluzy z polaru, ciepłe kamizelki, nieprzemakalne rękawiczki i niezbyt grube czapeczki lub ocieplane nauszniki. Buty powinny być nie tylko wygodne, ale także nieprzemakalne. Nie mogą być za małe, zwłaszcza w palcach. Powietrze, które zgromadzi się pomiędzy czubem bucika a palcami zapewni dodatkową warstwę ocieplającą. Na spacery w czasie deszczu przydadzą się ocieplane kalosze. Jeśli kurtka nie jest. odporna na deszcz, dobrym rozwiązaniem jest zakup przeciwdeszczowej pelerynki. Garderobę na jesień uzupełniamy o wygodne, lekko ocieplane spodenki. Sprawdzą się zarówno podczas spacerów jak i pobytu w przedszkolu.

O czym jeszcze pamiętać?

O ile tylko jest to możliwe jesienne ubranka powinny być uszyte z naturalnych tkanin. Dla dzieci najlepiej sprawdzają się te uszyte z bawełny. Ma ona wiele zalet. Przede wszystkim jest ciepła, pozwala skórze oddychać, a co najważniejsze „nie gryzie”. Dla dzieci ta ostania zaleta bawełnianych ubranek jest najważniejsza. Pamiętajmy także, że dla dzieci niebezpieczne jest nie tylko przemarznięcie, ale również przegrzanie. Stąd też tak bardzo ważne jest, aby ubranka dobierać do temperatury, która panuje w mieszkaniu, przedszkolu, ale także na dworze.

Jak ubrać dziecko jesienią – to pytanie z pewnością zadaje sobie wiele mam. Wybranie odpowiedniej garderoby na jesień dla dziecka wbrew pozorom wcale nie jest trudno. Warto pamiętać o nadrzędnej zasadzie: ubranka dobieramy do pogody i temperatury tak, aby dziecku nie było za zimno, ale też za gorąco. Pamiętajmy też, aby w czasie podróży zdejmować dziecku kurtkę i czapkę.

[Głosów:3    Średnia:4/5]