Jakie książki czytają nastolatki?

Wśród książek dla młodzieży na rynku wydawniczym stale pojawiają się nowości. Każdy nastolatek bez problemu znajdzie coś dla siebie. Pojawiają się różnego rodzaju powieści o miłości, popularne serie o wampirach, książki z gatunku fantasy. Choć powszechnie panuje pogląd, że młodzi ludzie nie czytają książek, literatura młodzieżowa całkiem dobrze się sprzedaje.

Młodzież chętnie sięga po książki zagranicznych autorów. Z ochotą sięgają też po książki, na podstawie których powstały adaptacje filmowe. Większość nastolatków w literaturze szuka odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące dorastania, fascynacji, pierwszych miłości. Dziewczęta chętnie sięgają po powieści obyczajowe, romanse, chłopcy po książki przygodowe, kryminały, sensacje.

Uczniowie niechętnie czytają lektury szkolne. Większość lektur uważają za nudne, wolą więc przeczytać streszczenie i opracowanie lektury niż samą lekturę. W zamian chętnie czytają fantastykę. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Dzieci i młodzież często szukają sposobów na przeniesienie się do innej rzeczywistości, do innej przestrzeni, a czytanie książek zwłaszcza z gatunku fantasy im to umożliwia. Takie książki mocno pobudzają wyobraźnię czytelnika.

Seria O Harrym Potterze

Jedną z najpopularniejszych i najchętniej czytanych przez nastolatków książek z gatunku fantasy jest seria o Harrym Potterze. Seria ta cieszy się też sporym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, tym bardziej, że po 15 latach od premiery pierwszej części przygód Harrego Pottera „Harry Potter i kamień filozoficzny” ukazało się pierwsze ilustrowane wydanie tej części.

Książka zawiera ilustracje miejsc, postaci, zwierząt, które odgrywają ważną rolę w opowieści. Autor ilustracji Jim Kay dokładnie zilustrował każdą stronę w książce. Poszczególnych bohaterów przedstawił według swojej wizji, nie wzorował się na wyglądzie aktorów wcielających się w poszczególnych bohaterów. Swoimi ilustracjami zainteresował przede wszystkim najmłodszych czytelników.

Po roku ukazało się wydanie ilustrowane kolejnej części przygód młodego czarodzieja „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Jesienią 2017 roku ukaże się trzecia część serii ilustrowanej Harry Potter i więzień Azkabanu. W tym tomie czytelnicy odkryją wiele nowych faktów z przeszłości Harrego Pottera, znajdą odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, przeżyją kolejne, niezwykłe przygody bohatera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]