kosmetyki dla niemowlaka

Zastanawiasz się, jakie kosmetyki dla niemowlaka będą bezpieczne? W pierwszych miesiącach życia maluszka trwa proces, który polega na utrwalaniu naturalnego pH skóry – 5,5. Dlatego tak ważne jest stosowanie produktów do pielęgnacji, które nie będą hamowały tego procesu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie kosmetyki wybierać dla dziecka, biorąc pod uwagę jego wiek oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Dlaczego skóra dziecka jest taka delikatna?

Skóra noworodka jest kilka warstw cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Połączenia między komórkami naskórka są luźne, a wszelkie substancje drażniące z zewnątrz przenikają do środka. Skóra niemowlaka ma bardzo cienki płaszcz lipidowy, który nie chroni przed mrozem, słońcem czy nawet zbyt szorstkim ubraniem. Dochodzi również kwestia niewielkiej ilości barwnika, który nie może chronić skóry przed promieniowaniem UV.

Na co zwracać uwagę wybierając kosmetyki dla dziecka?

Przede wszystkim pamiętajmy, aby ze sklepowej półki wybierać preparaty przystosowane do wrażliwej skóry maluszka, od pierwszych dni jego życia. Powinny mieć neutralny dla skóry odczyn oraz ograniczoną liczbę składników. Specjaliści od chorób dziecięcych zaznaczają, aby dobierać kosmetyki pozbawione substancji pieniących, środków zapachowych i wszelkich barwników. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem wybranego preparatu, dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu.

Kosmetyki dla noworodków z atestem i rekomendacją

Środki pielęgnacyjne dla niemowląt powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Pamiętajmy jednak, że taki atest świadczy tylko i wyłącznie o zgodności listy składników opisanych na opakowaniu, z rzeczywistą zawartością preparatu. Dlatego sam atest może nie wystarczyć. Lepiej dodatkowo poszukać rekomendacji takich placówek jak Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.

Jakich kosmetyków dla niemowlaka będziesz potrzebować?

  • delikatne mydełko lub płyn do kąpieli – o neutralnym pH, np. z witaminą E i łagodnymi substancjami natłuszczającymi. W przypadku atopowego zapalenia skóry należy używać kosmetyków przeznaczonych do tego typu schorzeń;
  • szampon dla niemowląt (Mustela) – zapobiegający powstawaniu i usuwający łuski ciemieniuchy, który można stosować od pierwszych dni życia;
  • mleczko lub oliwka – idealny zestaw po kąpieli, który stworzy warstwę izolacyjną, chroniącą naskórek przed uszkodzeniami, natłuści skórę i nawilży;
  • wilgotne chusteczki – przydadzą się podczas przewijania;
  • specjalny krem na odparzenia – stworzy barierę ochronną dla czynników drażniących i złagodzi ból podrażnionej skóry. Przyśpieszy również proces regeneracji.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji dla rocznego dziecka?

Dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia ma już znacznie silniejszą i bardziej odporną skórę. W związku z tym jej pielęgnacja będzie łatwiejsza niż wcześniej. Należy jednak wciąż dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Produkty do pielęgnacji  dla rocznej pociechy powinny wciąż pochodzić z serii dla dzieci, o naturalnym pH. Każdy preparat należy obserwować przez minimum 4-5 dni, w celu sprawdzenia, czy nie pojawia się reakcja alergiczna.

Im starsze dziecko, tym jego skóra automatycznie staje się silniejsza. Jednak w dalszym ciągu będzie bardzo wrażliwa. Przyśpieszy się za to proces jej regeneracji. W przypadku mrozów należy odpowiednio nawilżać skórę przy użyciu tłustego kremu. Nie zapominaj oczywiście o kremach z filtrem, które należy stosować podczas każdego spaceru na słońcu.

źródło zdjęcia: freepik.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]