Jakie foteliki samochodowe dla niemowlaków?

0
1286

Przyszedł czas na pierwszą samochodową wyprawę z waszą pociechą? W takim wypadku przyda wam się krótki przewodnik po najważniejszym elemencie zabezpieczenia w czasie podróży, a mianowicie fotelikach samochodowych. Zapraszamy do lektury wszystkich zatroskanych rodziców, a szczególnie tych, którzy szykują się do podróży z niemowlakiem.

Bez fotelików ani rusz!

Maksymalne bezpieczeństwo i komfort dzieci w czasie jazdy samochodem, to priorytet każdego rodzica. To kwestia niezwykle ważna na wszystkich etapach rozwoju pociechy, jednak w pierwszych miesiącach życia, nabiera ona szczególnej wagi i ostrości. To bowiem czas, kiedy mały organizm gwałtownie się rozwija, a także jest szczególnie narażony na urazy oraz wady rozwojowe, które w przyszłości mogą zaowocować poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego też powinniśmy dobierać foteliki jak najrozważniej, nie szczędząc ani czasu, ani środków, gdyż – jak powszechnie wiadomo – zdrowie naszych pociech jest bezcenne. Nie sięgajmy zatem po akcesoria z nieznanych, niepewnych źródeł. Obecnie w internecie znajdziemy wiele profesjonalnych sklepów, w rodzaju centrumfotelikow.pl/k/foteliki-samochodowe, które mogą zagwarantować nam wysoką jakość swoich sprzętów. Przed podjęciem decyzji zawsze warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, aby tam wypróbować dany model. Aby to zrobić, powinniśmy jednak posiadać podstawową wiedzę na ich temat. Poniżej przedstawiamy główne kryteria, które pomogą wam wybrać najlepszy model siedziska dla waszych milusińskich.

Kategoria wiekowa

Przede wszystkim musimy być świadomi, że poszukujemy fotelika w kategorii wagowej 0-13 kg, gdyż to właśnie ona przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci. Dobrze dobrany model z tego przedziału wagowego, posłuży nam z powodzeniem przez cały pierwszy rok spędzony z maluchem. Nie rekomendujemy sięgania po siedziska do 18 kg, gdyż nie zawsze są one dostosowane do potrzeb niemowląt, a także po modele 0-10 kg, gdyż mogą one bardzo szybko stać się bezużyteczne.

Tylko najwyższe oceny

Druga kluczowa sprawa to oceny, uzyskiwane na podstawie pozytywnego przejścia testów bezpieczeństwa. Mają one duże znaczenie przy wyborze wszystkich modeli, nie tylko tych przeznaczonych dla noworodków, ale to właśnie w ich przypadku, są wyjątkowo ważne. Jak orientować się w gąszczu enigmatycznych oznaczeń? W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na wyniki testów OEAMTC oraz ADAC, ponieważ stanowią one najważniejsze z egzaminów, jakim zostają poddane siedziska. Nie musimy chyba mówić, że warto sięgać wyłącznie po modele z najwyższymi ocenami?

Uprząż

Szczególnie istotnym elementem każdego siedziska są jego pasy. Na rynku spotykamy modele wyposażone w uprzęże 3-punktowe, a także 5-punktowe, z których to bardziej rekomendowane są te drugie. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj uprzęży posiada fotelik, pamiętajmy zawsze o jej dobrym zapięciu.

Tyłem do kierunku jazdy (RWF)

Na koniec ważna informacja dla zupełnie niewtajemniczonych, a więc dla większości rodziców, bowiem jak wiadomo do tej roli nie sposób się przygotować 😉 : Siedziska samochodowe dla noworodków (0 – 13 kg, a często i dłużej) są zawsze siedziskami typu RWF, a więc montowanymi tyłem do kierunku jazdy. Ma na to wpływ specyficzna budowa ciała nowonarodzonych dzieci, które w początkowym okresie życia łatwiej chronić na drodze właśnie poprzez takie umieszczenie fotelika.

Kierowanie się powyższymi kryteriami przy wyborze fotelików samochodowych, gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo i komfort naszych pociech, ale również nasz spokój ducha w czasie jazdy autem. Dlatego też zawsze warto o nich pamiętać przed wybraniem się do sklepu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]