Kominek w twoim domu może pełnić wiele funkcji. Często wybierany jest przez właścicieli domów ze względu na swoje walory estetyczne, jednak śmiało może stać się także jednym ze źródeł ciepła. Kominki w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. W artykule podpowiemy jakie rodzaje kominków warto rozważyć.
Rodzaje kominków do zabudowy
W związku z dużym rozwojem technologii, producenci proponują wiele rodzajów kominków. Najczęściej spotykane to:
- Kominki z układem otwartym – to rozwiązanie, które warto rozważyć, jeżeli z kominka będziesz korzystać tylko od czasu do czasu, najczęściej kominki z układem otwartym pełnią tylko funkcję dekoracyjną.
- Kominki z układem zamkniętym- idealnie sprawdzają się do celów ogrzewania. Bardzo dobrze oddają ciepło, a odpowiednio eksploatowane są wytrzymałe i bezpieczne.
- Kominki elektryczne – mogą być użytkowane zarówno w mieszkaniach, jak i domach. Nie wymagają konserwacji i większej dbałości. Zastosowanie imitacji ognia powoduje bardzo dobre efekty wizualne i ciepło. W sklepach i na stronach producentów można znaleźć kominki elektryczne dopasowane do różnych styli.
- Kominki gazowe świetnie sprawdzają się w miejscach, w których są włączane sporadycznie. Charakteryzują się dużą wygodą użytkowania, możnacieszyć się z płomieni bez zbędnego oczekiwania, a dodatkowo posiadają certyfikaty bezpieczeństwa.
- Kozy – atutami tego rodzaju kominka jest zużycie mniejszej ilości powierzchni i możliwość szybkiego demontażu. Dobrze sprawdzi się jakododatkowy pomysł na ogrzewanie pomieszczenia.
- Biokominki to najlepszy pomysł dla osób dbających o środowisko, kominek tego typu nie generuje zbędnych spalin i posiada nowoczesny design.Opalany jest płynnym biopaliwem, może też być przydatny w aromaterapii.
(Sprawdź dostępne i sprawdzone modele https://domar.pl/kategorie/kominki-grzejniki/)
Gdzie należy ulokować kominek?
Miejsce montażu kominka powinno być dokładnie przemyślane. Kominek wymagający specjalnego zamontowania powinien być uwzględniony już na etapie ostatecznego projektu domu. Kominki opalane drewnem zalecane są do domów jednorodzinnych i powinno się je umieścić w pobliżu kanału spalinowego. Należy również zwrócić uwagę na podłoże, na którym będzie stał kominek, gdyż niektóre z nich mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Kominki zazwyczaj znajdują zastosowanie w salonach, pokojach gościnnych i gabinetach. Obok kominka, ze względów bezpieczeństwa nie należy ustawiać mebli. Jest rozwiązaniem, które może nadać wyjątkowego charakteru każdemu wnętrzu. Wybrany w odpowiednim stylu może stać się dekoracją na długie lata.
Jaki jest średni koszt kominka?
Cena kominka zależy od wielu czynników np.:
- Jakości wykonania, warto wybierać produkty renomowanych producentów, wykonane zgodnie z obowiązującymi normami.
- Specyfiki wkładu, najlepsze wkłady wyróżniają się bardzo dobrą szczelnością i odpornością na wysoką temperaturę.
- Wydajności, która zależy od planowanego zastosowania kominka.
- Rodzaju szyby, powinna być bardzo odporna.
- Wielkości kominka uzależniona od pomieszczenia, w którym będzie się znajdować.
- Sposobu instalacji, kominki wymagające podłączenia do komina są zazwyczaj droższe od wolnostojących.
Na rynku dostępne jest mnóstwo wariantów kominków, w zależności od powierzchni, którą chcemy ogrzać, możemy dokonać odpowiedniego wyboru. Przed zakupem warto porównać parametry urządzeń i poradzić się specjalisty w tym zakresie.