Wielu rodziców kieruje się przy wyborze przedszkola przede wszystkim najbardziej praktycznymi i oczywistymi względami. Kluczowe znaczenie ma zazwyczaj odległość placówki od domu, a nieco rzadziej również obecność interesujących zajęć edukacyjnych. Przedszkole powinno być jednak przede wszystkim miejscem przyjaznym dla dziecka, dzięki czemu będzie mogło czuć się w nim dobrze i bezpiecznie. Na szczęście Poznań jest miastem, w którym znajduje się wiele placówek godnych uwagi oraz zaufania.

Adaptacja dziecka

Spora część poznańskich przedszkoli znacznie ułatwia wszystkim trafiającym do nich dzieciom adaptację. Jest to możliwe dzięki zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa. W ten sposób zaspokajana jest jego podstawowa emocjonalna potrzeba, którą spełniają rodzice oraz pozostali bliscy. Dlatego obecność tych osób w okresie przedszkolnej adaptacji jest konieczna, żeby dziecko mogło obdarzyć zaufaniem nowe środowisko. Najbardziej śmiałe dzieci adaptują się już po kilku dniach, a niektóre nawet po paru tygodniach nie czują się do końca pewnie. Jednak Poznań jest miastem, w którym organizowane są specjalne spotkania dla trzylatków oraz rodziców. Wspólne uczestnictwo w takich przedszkolnych zajęciach pozwala dzieciom na poznanie nowego środowiska, a także obowiązujących w nim zasad i reguł. Dziecko może w ten sposób zrozumieć, na czym polegają przedszkolne obyczaje. W okresie adaptacji uczy się, jak wygląda podawanie posiłków, kiedy trzeba sprzątnąć zabawki oraz z czym może zwrócić się do opiekunki. Nawet jeżeli te spotkania nie wystarczą, każde dobre poznańskie przedszkole daje rodzicom możliwość uczestnictwa w początkowych zajęciach dziecka. Dzięki temu jest ono w stanie ostatecznie się zadomowić i zaadaptować.

Obyczaje w przedszkolu

Wybierając odpowiednie przedszkole w Poznaniu, warto upewnić się, że będą w nim zapewniane również wszystkie pozostałe potrzeby dziecka. Na początku warto poobserwować podejście opiekunów oraz ocenić ich kwalifikacje. Każdy rodzic odwiedzający przedszkole ma też prawo dokładnie sprawdzić warunki lokalowe. Dzięki temu można w bardzo szczegółowy sposób poddać analizie poziom zagospodarowania sal. Najlepsze przedszkola w Poznaniu posiadają bardzo bogate wyposażenie. Dotyczy to zarówno obecności dużej ilości zabawek edukacyjnych, jak również książek, układanek i gier rozwijających dziecko pod względem intelektualnym oraz manualnym. Znaczenie ma również całe otoczenie przedszkola. Poznań jest miastem, w którym znaleźć można wiele placówek wyposażonych w dobre ogrodzenie oraz bezpieczne i zadbane ogrody. Warto zdecydować się na takie przedszkole, które nie jest położone przy głównej, ruchliwej ulicy. Dzięki temu okolica będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale również narażona na o wiele niższy poziom hałasów i zanieczyszczeń środowiskowych.

Zajęcia dodatkowe

Wybór odpowiedniego przedszkola sprawi, że dziecko z pewnością pokocha nowe miejsce i obdarzy sympatią nowych kolegów. Poznań słynie z wielu dobrych przedszkoli, których największym atutem jest obecność interesujących zajęć dodatkowych. Warto dokładnie sprawdzić ofertę poszczególnych placówek w tym zakresie, uwzględniając przy tym wykształcenie oraz poziom doświadczenia wszystkich nauczycieli oraz instruktorów. Do najpopularniejszych należą m.in. konwersacyjne zajęcia z języka angielskiego, które w najlepszych poznańskich przedszkolach prowadzą prawdziwi native-speakerzy. Bardzo często organizowane są również profesjonalne zajęcia baletowe, rytmiczne czy plastyczne, a także nauka judo, pływania czy też gry w szachy. Przedszkole powinno być również wyposażone w pianino oraz wiele innych instrumentów. Zajęcia muzyczne należą do najbardziej lubianych przez dzieci, a niejedno przedszkole w Poznaniu prowadzi nawet zespół lub orkiestrę złożoną z małych talentów. Wszystkie zajęcia dodatkowe organizowane w przedszkolach znacząco zwiększają szanse dzieci na uzyskanie sukcesów podczas dalszej edukacji. Dlatego wybór dobrego przedszkola ma bardzo duże znaczenie dla późniejszego rozwoju każdego kilkulatka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]