Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik samochodowy dla dzieci to forma ubezpieczenia na życie – tak należy go postrzegać. Musi być on zawsze solidnym produktem. Dlatego nie ma możliwości, by iść w tej kwestii na łatwiznę. Fotelik do samochodu w najlepszej wersji powinien być dopasowany do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Mało tego, wiele osób zapomina o tym, że foteliki bardzo często nie pasują do danych modeli samochodu. Montaż gra ogromną rolę. Źle przymocowane siedzisko dla naszej pociechy może w sytuacji zagrożenia nie uratować dziecka przed obrażeniami. Dlatego warto poświęcić sporo czasu nad studiowaniem norm bezpieczeństwa i technologii montażu. Wszystko po to, by poziom bezpieczeństwa w samochodzie był jak największy. Zobaczcie garść naszych porad, a na pewno fotelik samochodowy będzie świetnie się sprawdzał.

Fotelik samochodowy a wzrost i wiek

Foteliki różnią się ceną, rozmiarem czy tak prozaicznymi cechami jak kolor. Jednak najważniejsze na samym początku są normy dla fotelików samochodowych. Norma i-Size bierze pod uwagę głównie wzrost dziecka przy klasyfikacji produktów. Mamy także normę ECE R44/04, która grupuje dzieci w kategorie wagowe. i-Size jest znana pod inną, bardziej skomplikowaną nazwą – UN R129. Jest to standard europejski, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dzięki tej regulacji określono jeden z najważniejszych warunków przewozu dzieci w aucie. Chodzi oczywiście o obowiązku przewozu dzieci tyłem do kierunku jazdy aż do 15 miesiąca życia. Wadą i-Size jest to, że głównie bierze pod uwagę wzrost jako czynnik wyboru fotelika. Wiadomo przecież, że wybór fotelika i jego dopasowanie wagowe ma niebagatelne znaczenie, a BMI nawet u dzieci (czy ich postura) może robić  ogromną różnicę. Ta norma obowiązuje dla dzieci od 67 do 105 cm wzrostu.

Fotelik samochodowy 9-36

Regulacja ECE R44/04 to już zupełnie inna para kaloszy.
Foteliki zgodne z  tą normą dzielą się na grupy w zależności od wagi. Są także modele, których widełki wagowe są dużo większe (np. fotelik samochodowy 9-36 ).

Grupa 0+       do 13 kg      |    do ok. 12 miesięcy
Grupa 1          od 9 do 18 kg           |    od ok. 9 miesięcy do 3½ roku
– od 15 do 36 kg         |    od ok. 3½ roku do ok. 12 lat

Foteliki Maxi Cosi

Maxi Cosi to firma specjalizująca się w dobrym sprzęcie fotelikowym do samochodu. Świetnie także opisali zmianę fotelika, gdy dziecko z niego wyrasta. Gdy fotelik dla niemowląt jest za duży, to nogi czy głowa wyrastają znacznie poza krawędź fotelika. Co ciekawe, powyżej 150 cm wzrostu (około 12 lat) dzieci nie muszą już podróżować z pomocą fotelika, tylko w wygodnym siedzenie pasażerskim z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Pamiętajmy o różnych technologiach montażu np. Isofix, bo im solidniejsze umocowanie – tym bezpieczniejszy dla dziecka jest samochód.

[Głosów:0    Średnia:0/5]