Jak wybierać krzesło do dziecięcego pokoju?

W pewnym momencie każdy rodzic musi zastanowić się nad odpowiednim umeblowaniem pokoju dla swojego dziecka. To nie jest błahy temat, bo dziecko szybko rośnie, więc z jednej strony chciałoby się czegoś, co posłuży przez długi czas, a z drugiej strony muszą to być rzeczy, które będą bezpieczne. I o ile z szafkami, łóżkiem czy stołem w miarę szybko można się uporać, o tyle krzesło może przysporzyć trochę problemów.

O czym w takim razie powinien pamiętać rodzic, który szykuje się do zakupu krzesła dla dziecka? I na co powinien zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, aby postawić na jakość wykonania. Jeśli krzesło dla dziecka nie będzie porządne, szybko przestanie być wygodne i przydatne do użytkowania. Nie chodzi tu jednak tylko o wykorzystanie dobrych jakościowo materiałów, zapewniających krzesłu odpowiednią stabilność, ale także o kwestie związane z wykończeniem i dopasowaniem poszczególnych elementów. W krześle do dziecięcego pokoju trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie miało ono żadnych wystających, ostrych elementów. Krawędzie powinny być gładkie i zaokrąglone, zapewniające odpowiednie bezpieczeństwo. Dobrze w tym kontekście zwrócić uwagę, czy krzesło posiada jakiekolwiek atesty i gwarancje. Innymi słowy – bezpieczeństwo ponad wszystko.

Nie oznacza to wszakże, że inne elementy się nie liczą, choć od razu trzeba powiedzieć, że wizualne aspekty krzesła powinny schodzić na plan dalszy. Nie zawsze to jest możliwe, bo dzieci bywają kapryśne lub po prostu mają swoje marzenia. Na szczęście sklepy, takie jak Centrum Krzeseł, oferują bardzo szeroki wybór wzorów, często w żywych, wesołych kolorach lub wręcz inspirowanych popularnymi bajkami. Zresztą, nawet jeśli akurat nie ma dostępnego wymarzonego wzoru dziecka, zawsze można wykorzystać pokrowiec i dobrze o tej możliwości pamiętać. Dzięki temu zaspokoimy estetyczne potrzeby dziecka, a ponadto zadbamy też o kwestie związane z higieną i czystością. Pokrowiec łatwiej bowiem uprać, gdy się ubrudzi. Warto też dodać, że pokrowiec pozwala także dopasować krzesło do aranżacji samego wnętrza. Zostawiając jednak wygląd na boku, warto i tak z dzieckiem porozmawiać o nowym meblu i wspólnie wybrać się do sklepu, aby przetestować, czy dany model faktycznie się spodoba. Ma to nie tylko walor wychowawczy, ale także praktyczny – dziecko raczej nie będzie narzekało na fotel czy krzesło, które samo wybrało.

Jeśli chodzi o rodzaj krzesła, to wiele zależy od tego, jak krzesło ma być wykorzystywane. Jeśli do pracy i zabawy przy biurku lub do komputera, to zdecydowanie powinno to być krzesło ergonomiczne, obrotowe, które będzie „rosło” razem z dzieckiem. Tego rodzaju krzesła mają bowiem wiele opcji regulacji pozwalających dopasować choćby wysokość krzesła do jego wieku i wzrostu. Ponadto, tego rodzaju krzesła są zawsze odpowiednio profilowane. Odpowiednie ich ustawienie zmusza niejako dziecko do przyjmowania prawidłowej postawy. Pozwalają nauczyć się pozytywnych nawyków prostego siedzenia i nie garbienia się. To ważna kwestia. Jakiekolwiek wady postawy, które pojawią się za młodu, mogą mieć ogromne konsekwencje w późniejszych etapach życia. Ponadto, łatwiej wszelkim problemom zdrowotnym zabiegać niż je niwelować. Dlatego też rodzić powinien pamiętać o tym aspekcie, kupując dziecku krzesło do pokoju.

Warto jednak zaznaczyć, że ergonomiczne krzesło do komputera nie musi być jedynym krzesłem, które może pojawić się w dziecięcym pokoju. Do relaksu znakomicie nada się pufa z oparciem. Ten mebel, który niegdyś był bardzo popularny, wraca do łask i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo w końcu jest to mebel lekki, trwały i mobilny, a do tego komfortowy. Dziecko bez problemu będzie mogło go więc ustawić tam, gdzie ma na to ochotę, a na dodatek będzie mu wygodnie. Nie wspominając już o tym, że pufa w kształcie poduchy albo piłki nożnej lub siatkowej będzie po prostu atrakcyjnie wyglądać.

Wybierając krzesło dla dziecka do pokoju warto zatem przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem i jakością. Dobrze robić to wraz z dzieckiem, a ponadto warto pamiętać o paru trikach, które pomogą nam uatrakcyjnić ten mebel i dopasować go do aranżacji całego pomieszczenia. Ponadto, wcale nie musimy się ograniczać tylko do krzesła, bo do wyboru mamy choćby pufy i worki wypełnione tzw. granulatem EPS, czyli kulkami styropianowymi. Najważniejsze jest tu wszakże to, aby dziecko wyrobiło sobie odpowiednie nawyki, jednocześnie mogąc komfortowo siedzieć.

[Głosów:2    Średnia:5/5]