Okres świąteczny to czas, kiedy domowy budżet jest znacznie obciążony. Przygotowanie kolacji wigilijnej i przyjęcia świątecznego sporo kosztuje. Dochodzą do tego inne wydatki takie, jak prezenty świąteczne, dekoracje, w wielu domach pojawia się też żywa choinka. Wielu z nas szuka sposobów na zmniejszenie wydatków świątecznych.

Przede wszystkim należy odpowiednio rozplanować świąteczne wydatki. Warto wiedzieć, jaką kwotę możemy przeznaczyć na prezenty świąteczne. Zadanie znacznie ułatwi zrobienie listy prezentów. Przy każdym imieniu napiszmy, co chcemy sprezentować i ile to będzie kosztować. Wybierając się na zakupy zabierzmy ze sobą listę i ściśle się jej trzymajmy. W ten sposób unikniemy kupowania zbędnych rzeczy.

Nie warto odkładać kupowania prezentów na ostatnią chwilę. Wtedy wybór towarów może być sporo mniejszy, a ceny niekoniecznie będą niższe. W ostatnich dniach przed świętami za prezenty możemy zapłacić znacznie więcej, niż zakładaliśmy. Dlatego o prezentach świątecznych warto zacząć myśleć już w listopadzie czy w październiku, a nawet przez cały rok.

Zdarza się, że będąc na zakupach wiosną czy latem trafimy na świetną okazję, promocję lub wyprzedaż i spotkamy coś, co naszym zdaniem będzie wspaniałym, trafionym prezentem dla jakiejś osoby. Kupmy tę rzecz i schowajmy. Czas leci bardzo szybko. Ani się obejrzymy, kiedy nadejdzie grudzień.

Kupując coś dla siebie warto zastanowić się przez chwilę, czy nie kupić drugiego takiego samego lub podobnego egzemplarza dla innej bliskiej osoby. Taka rzecz kupiona wcześniej może okazać się idealnym prezentem dla kogoś bliskiego.

Można umówić się z rodziną, że prezenty kupujemy tylko dzieciom. Na prezenty dla dorosłych można się złożyć i ustalić, że każdy z dorosłych otrzyma tylko jeden lepszej jakości prezent zamiast kilku mniejszych upominków.

Nie wyrzucajmy paragonów. W przypadku, gdy prezent okaże się nietrafiony, daną rzecz będzie można zwrócić lub wymienić.

Na świąteczne prezenty można też odkładać określoną kwotę co miesiąc, wtedy nie odczujemy aż tak bardzo obciążenia naszego budżetu w okresie przedświątecznym.

Zakupy w sklepach internetowych

Wiele osób kupuje prezenty w sklepach stacjonarnych. Znacznie prościej i szybciej jest zrobić zakupy w sklepach internetowych. Dużą popularnością cieszą się księgarnie internetowe. Bez wychodzenia z domu można nabyć odpowiedni prezent na święta dla każdej osoby. Przez Internet łatwiej jest przejrzeć oferty sklepów, porównać ceny, znaleźć ciekawe promocje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]