Jak stymulować rozwój dziecka od pierwszych tygodni?

Już od pierwszych chwil po narodzeniu maluch zaczyna poznawać świat. Do momentu swoich narodzin dziecko słyszało tylko dźwięki dochodzące ze „świata zewnętrznego”, a teraz ma szansę na konfrontację z rzeczywistością. Chociaż każde niemowlę rozwija się we własnym tempie, warto stymulować ten proces. Świetnie w tej roli spisują się odpowiednie zabawki.

Stymulowanie rozwoju dziecka już od pierwszych dni życia ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu maluch nabywa nowe umiejętności – zarówno typowo intelektualne, jak i związane z fizycznością. Uczy się reagowania na dźwięki, rozpoznawania przedmiotów. Ponadto nabywa umiejętność podnoszenia głowy, a z czasem – przekręcania się z brzucha na plecy, czy z pleców na brzuch. I chociaż do stymulowania rozwoju nie są potrzebne żadne pomoce, odpowiednio dobrane zabawki czy inne akcesoria niezwykle się przydają.

Nauka poprzez zabawę

W wieku niemowlęcym wszelka edukacja ma charakter rozrywkowy, tj. nauka jest tutaj połączona z zabawą. W taki sposób dzieci najlepiej przyswajają wiedzę oraz nabywają nowe umiejętności.

  • Stymulowanie słuchu

Dziecko po narodzinach rozpoznaje głos rodziców, który jest dla niego ukojeniem w każdej stresującej sytuacji. Z uwagi na bardzo wrażliwy słuch, nie lubi hałasu – męczący może być intensywny gwar, a nawet nagły dźwięk telefonu. Należy jednak pamiętać, że słuch malucha warto stymulować.

Już od pierwszych dni rozmawiaj z pociechą. Zwracaj się do niej tak, jakby miała ci odpowiedzieć. Opowiadaj jej, co teraz robisz itp. Nawet jeśli nie lubisz śpiewać, warto przekonać się choćby do nucenia kołysanek lub innych piosenek.

Chcąc stymulować słuch malucha, warto także zaopatrzyć się w zabawki wydające dźwięki. Świetnie w tej roli sprawdzają się m.in. grające piłki, grzechotki. Ponadto idealnym rozwiązaniem są również dziecięce instrumenty muzyczne, np. bębenki, tamburyna, kastaniety czy ksylofony.

  • Stymulowanie wzroku

Niemowlę – szczególnie w pierwszych tygodniach życia – widzi wyraźnie tylko to, co znajduje się w odległości nie większej niż 30 cm od niego. Pozostały obraz to dla niego wyłącznie rozmyte plamy, które z czasem przekształcają się w wyraźne obrazy – gdy mózg nauczy się „odbierać” dane przesyłane przez oko. Dlatego tak ważne jest, by pobudzać pracę mózgu i tym samym stymulować rozwój narządu wzroku.

W pierwszych miesiącach życia niemowlę widzi wyłącznie kontrasty, a więc np. ciemne kształty na jasnym tle. Dlatego warto sięgnąć po specjalne obrazki kontrastowe, które będą stymulowały wzrok. W miarę rozwoju dziecka świetnie sprawdzają się też wszelkiego rodzaju książeczki, a także karuzela z kolorowymi zabawkami zamontowana nad łóżeczkiem oraz pluszowe zawieszki do wózka czy fotelika samochodowego. Wybieraj kolorowe zabawki, które wykorzystasz nie tylko do stymulowania wzroku, ale również np. do nauki kolorów w przyszłości.

Szeroki wybór zabawek stymulujących rozwój dziecka znajdziesz w sklepie internetowym PaTaToy.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]