Bakterie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, ponieważ nie tylko chronią przed patogenami, ale także odżywiają nabłonek jelit. Odpowiadają również za kształtowanie odporności organizmu. Problem tkwi w tym, że specyficzna mikroflora jelit jest bardzo delikatnym ekosystemem i stosunkowo łatwo te dobre bakterie zniszczyć. Wiedzą o tym dobrze wszystkie mamy i dlatego dużą popularnością cieszą się probiotyki dla dzieci.
Czym są probiotyki?
To produkty, głównie smaczne jogurty albo mleko modyfikowane dla dzieci, które zazwyczaj zawierają korzystne dla zdrowia bakterie Lactobacillus acidophilus bądź Bifidobacterium, ewentualnie drożdże ze szczepu Saccharomyces boulardii. Zwolennicy probiotyków dowodzą, że ich zastosowanie zawsze przynosi efekty, czyli zwiększa ilość pozytywnych bakterii w układzie pokarmowym, natomiast zapobiega rozrostowi wszelkiego typu bakterii szkodliwych. Jest to w zasadzie częściowa prawda. W związku z tym, że są różne rodzaje probiotyków, to trzeba mieć świadomość ich odmiennego działania. Co więcej, nie wszystkie szczepy danej bakterii będą miały pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ niektóre pozostaną obojętne. To dlatego tak ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji o wyborze określonego probiotyku dla dziecka zwrócić szczególną uwagę nie tylko na rodzaj bakterii i gatunek, ale także na zastosowany szczep. Mało tego, czasami nie wolno łączyć niektórych szczepów probiotyków, ponieważ będą na siebie wzajemnie niekorzystnie oddziaływać. Istotne będzie również dopasowanie określonego szczepu do konkretnego problemu zdrowotnego.
Probiotyki dla dzieci – kiedy warto stosować?
Mleko modyfikowane z probiotykami dla najmłodszych albo jogurty nimi wzbogacone zaleca się przede wszystkim dla dzieci, które mają wyjątkowo wrażliwy układ pokarmowy albo nietolerancję laktozy, a tym samym tendencję do ulewania, biegunek, kolek, zaparć oraz wzdęć. Badania naukowe potwierdziły bardzo wysoką skuteczność probiotyków w leczeniu kolki u niemowląt, natomiast probiotyki nie dają spodziewanych efektów przy zespole jelita drażliwego.
Terapię probiotyczną na pewno należy poprzedzić badaniem mikroflory jelitowej, aby probiotyk odpowiednio dopasować.