Jak skutecznie kontrolować apetyt? 4 wskazówki

0
1607

Większość osób, które decydują się na to, by podjąć działania mające na celu redukcję wagi, nie może poradzić sobie z apetytem. Mimo że wiemy, iż musimy mniej jeść, to czujemy chęć podjadania i napychania się jedzeniem. Jak poradzić sobie z tym problemem? Oto kilka cennych wskazówek.

1. Wysypiaj się

Może wydawać się to nieco dziwne, jednak prawdą jest, że brak snu przyczynia się do nadwagi. Dlaczego? Trzeba wiedzieć, że gdy nie wysypiamy się, zostaje zaburzona produkcja leptyny. Hormon ten wysyła do mózgu informacje dotyczące tego, czy jesteśmy syci, czy nie. 

Jeśli nie będziesz się wysypiać, odczujesz większą chęć na jedzenie słodyczy oraz na przetworzoną żywność bogatą w niezdrowe tłuszcze. Zadbaj o to, by zapewnić sobie minimum 7-8 godzin nieprzerwanego snu!

2. Pamiętaj o tym, by odpowiednio nawadniać organizm

Niestety z wiekiem organizm coraz słabiej daje odczuć, że chce się pić – uczucie pragnienia często jest zastępowane uczuciem łaknienia. Zamiast pić – jemy i to najczęściej co tylko mamy pod ręką. Należy pić duże ilości wody, mając na uwadze, że płyny są też dostarczane wraz z sokami, zupami czy koktajlami.

Aby zmniejszyć łaknienie, warto wypijać szklankę wody na około kwadrans przed posiłkiem. Efekt będzie taki, że zjesz mniej! Niech dodatkową zachętą będzie to, że niedostateczne nawodnienie organizmu jest przyczyną pogorszenia nastroju i braku energii.

3. Jedz często, ale niewiele

Może wydawać się, że częste jedzenie nie sprzyja utracie wagi. Nic bardziej mylnego – poszcząc cały dzień, ciągle myślimy o jedzeniu i czujemy się źle. Obfity posiłek wieczorem mający zrekompensować nam całodzienny post to tak naprawdę najlepsza droga do tego, by dorobić się kolejnych kilogramów. 

Jedzenie obfitych posiłków skutkuje:

  • rozregulowaniem metabolizmu,
  • zwiększeniem poziomu insuliny i zmęczeniem,
  • zatrzymaniem wody w organizmie,
  • niekontrolowanymi atakami głodu.

Jeśli chcesz panować nad swoim apetytem, spożywaj 5 niewielkich posiłków dziennie. Powinny być bogate w składniki odżywcze – dzięki temu dostarczysz organizmowi cennych substancji i nie będzie on domagał się dodatkowych kalorii. Aby zapobiec podjadaniu po posiłkach, zadbaj o to, by były one bogate w błonnik.

4. Wypróbuj dietę ketogeniczną

Dieta ketogeniczna opiera się na posiłkach, które wprawdzie są niewielkie, ale obfitują w tłuszcze. Dają one poczucie sytości przez długi czas. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pokarm wysokotłuszczowy znajdujący się w żołądku pozostaje w nim wiele godzin, a to sprawia, że uczucie głodu zostaje zniwelowane. Oprócz tego, wysokie stężenie ketonów, czyli tego, co dostaje się do krwi po przemianie tłuszczów, wpływa na zmniejszenie łaknienia.

Pamiętaj o tym, że uczucie głodu towarzyszy zazwyczaj osobom, które decydują się na diety niskokaloryczne lub obfitujące w węglowodany. Brak wzmożonego łaknienia jest niewątpliwie dużym atutem diety ketogenicznej. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, poszukaj ich w wiarygodnych źródłach, na przykład tutaj: ketowariatka.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]