Jak radzić sobie z odwodnieniem organizmu

Dzieci szybko się odwadniają, dlatego trzeba jak najszybciej temu przeciwdziałać. W tym celu, zastosować można doustne płyny nawadniające.

Kiedy powstaje ryzyko odwodnienia
Nagła i długotrwała utrata wody w organizmie może mieć poważne konsekwencje, dlatego nie wolno lekceważyć takiej sytuacji. Kiedy pojawia się ryzyko odwodnienia? Oczywiście, w sytuacji kiedy człowiek jest długo narażony na brak dostępu do wody. Szczególnie w wysokich temperaturach stan odwodnienia nastepuje szybciej. Często jednak, a szczególnie u małych dzieci, utrata wody w organizmie ma bezpośredni związek z problemami gastrycznymi. Kiedy mamy do czynienia z zatruciem pokarmowym, albo grypą żołądkową, pojawiają się biegunki i wymioty. Bywa, że organizm tak się buntuje, że odrzuca w zasadzie każdy podany płyn, reagując torsjami. Wtedy właśnie może dojść do odwodnienia. Rozpoznaje się je po suchości w gardle i jamie ustnej, rzadszym oddawaniu moczu. Jeśli nie nawodni się organizmu, mogą nastąpić również problemy z układem krążenia, na przykład zaburzenia rytmu serca.

Nawadnianie organizmu
Warto zacząć nawadniać organizm już kiedy zaczynają wystepować objawy zatrucia czy jelitówki, a nie dopiero wtedy, gdy wystąpi znaczna utrata wody. Dzięki temu łatwiej przywrócimy organizm do stanu równowagi. Choremu można podać gorzką herbatę, albo napar z mięty, który dodatkowo złagodzi mdłości. Niegazowana woda mineralna także się sprawdzi. Nie każmy dziecku wypić od razu całej szklanki napoju, podawajmy mu po jednej łyżeczce na raz, dzięki temu zminimalizujemy niebezpieczeństwo nawrotu wymiotów. 
Bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem są też doustne płyny nawadniające, takie jak Orsalit. Środek ten zawiera sód i potas, tak istotne dla równowagi organizmu. Ich poziom potrafi bardzo szybko spaść. Orsalit zaiwera też węglowodany, dzięki którym dziecko szybciej wróci do sił, nadwerężonych zatruciem. Elektrolity zazwyczaj nie należą do najsmaczniejszych. Orsalit natomiast ma malinowy posmak, dzięki czemu dzieci nie buntują się przeciwko jego przyjmowaniu. Więcej informacji na temat produktu dostępnych jest na stronie www.orsalit.pl.

Elektrolity dostępne są waptekach bez recepty. Jeżeli nie uda się opanować choroby i jej skutków, warto szybko skonsultować się z lekarzem, który doradzi jak, oprócz podawania płynów nawadniających, można pomóc dziecku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]