To odwieczny problem wszystkich gospodyń domowych. Jak sprawić, aby pościel i obrusy wciąż zachwycały śnieżnobiałym kolorem?

Białe rzeczy, zwłaszcza białe obrusy czy pościel od częstego prania tracą dawny kolor i stają się po prostu pożółkłe i poszarzałe. Spodziewasz się gości, a Twoje białe obrusy nie zachwycają kolorem, tak jak dawniej? Nie ma sensu kupowania nowego. Można odzyskać ich dawny kolor. Co ciekawe, nie musisz używać drogich środków chemicznych. Niekiedy one pomagają w czyszczeniu białych rzeczy. Jednak potrafią naruszyć strukturę materiału, zwłaszcza, jeśli stosujesz je zbyt często.  Znacznie lepiej zastosować domowe, sprawdzone sposoby. Do wybielania obrusów i pościeli idealny będzie sok z cytryny, ocet, sól, soda oczyszczona, proszek do pieczenia albo nawet zsiadłe mleko.

Namocz brudne obrusy i pościel

Zanim przystąpisz do głównego prania – namocz obrusy i pościel. Najlepiej w zsiadłym mleku lub w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Pozostaw je na cała noc. Na drugi dzień wypłucz je i wypierz tak jak zwykle. Lniane obrusy możesz namoczyć też w wodzie z dodatkiem spirytusu. 1 łyżeczkę spirytusu rozpuść w 1 litrze wody. Masz zażółconą pościel? Zanim wrzucisz do pralki zamocz w gorącej wodzie aż do momentu jej ochłodzenia. Wysoka temperatura pozwala usunąć zabrudzenia z tkanin, które powodują, że pościel żółknie.

Odpowiednie pranie

Do proszku warto dodać pół szklanki octu lub soku z cytryny. Możesz też wsypać pół szklanki sody oczyszczonej. To naturalne środki wybielające. Sprawdzą się w przypadku, kiedy domownikami są alergicy. Takie środki są bezpieczne również dla osób wrażliwych. Aby przywrócić biel pościeli i obrusom, dodaj do prania jedno opakowanie proszku do pieczenia.

Sposób, w jaki suszysz ma znaczenie

Najlepiej jest suszyć pranie na słońcu. Promienie słoneczne to najbardziej naturalny sposób wybielania pościeli. W połączeniu z poprzednimi krokami, sprawi, że pranie będzie idealnie śnieżnobiałe.

Sprawdzone triki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mnóstwo rzeczy codziennego użytku pomaga w wybielaniu prania. Wystarczy tylko mądrze ich używać. Takim przykładem jest aspiryna. Usuwa żółtawy osad z plam i potu. Rozpuść w wodzie 5 tabletek aspiryny i zanurz rzeczy w roztworze. Namaczaj je przed dłuższą chwilę, a następnie wypłucz. Stosuj tylko białe tabletki aspiryny. Te w kolorowych osłonkach mogłyby przyczynić się zabarwienia tkaniny. Do wybielania sprawdzi się również woda utleniona. Rozpuści on osad, który sprawia, że Twoja pościel jest poszarzała. Wystarczy tylko, że namoczysz ubrania w przygotowanym wcześniej roztworze. Aby go przygotować zmieszaj ze sobą dwie części wody utlenionej i jedną część płynu do mycia naczyń. Takie namaczanie warto przeprowadzić godzinę przed praniem. Okazuje się, że sekretem hoteli jest używanie amoniaku do wybielania. Rzeczy pierzemy dwukrotnie. Pierwsze pranie wykonujemy z zastosowaniem detergentów, natomiast drugie – w wodzie z połową szklanki amoniaku. Efektem będziesz zachwycona!

Więcej ciekawych informacji na temat usuwanie plam oraz prania znajdziesz na stronie http://pralniaok.pl/PralniaOK oferuje usługi prania chemicznego na terenie Warszawy i Piaseczna.

[Głosów:42    Średnia:2.7/5]