Poród to wielkie przeżycie dla każdej kobiety – nie tylko pierworódki, ale także tej, która po raz kolejny przekracza próg porodówki. To normalne, że odczuwasz lęk przed bólem i niepewność, czy sobie poradzisz. Całe szczęście istnieje klika niezawodnych sposób, które pozwolą ci przygotować swoje ciało do wysiłku, jakim jest poród.
Ćwicz mięśnie Kegla
O tym, że wzmocnienie mięśni Kegla wpływa pozytywnie na doznania seksualne, na pewno już słyszałaś. Czy wiesz, że mięśnie te odgrywają także ważną rolę podczas porodu? Jeśli je dobrze wyćwiczysz , uchronisz się przed pęknięciami i naciągnięciami pochwy i krocza, a także szybciej dojdziesz do siebie po porodzie i nie będziesz mieć problemów z niedotrzymaniem moczu. Ćwiczenia mięśni Kegla są bardzo proste, a na dodatek możesz je wykonywać dosłownie wszędzie np. czekając w kolejce w sklepie czy u lekarza. Wystarczy, że będziesz napinać i rozluźniać okolice odbytu, pochwy i cewki moczowej – tak, jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu.
Wykonuj masaż krocza
Masaż krocza zapewnia elastyczność i rozciągliwość tych sfer. Jest receptą nie tylko na to, jak przygotować się do porodu, ale przede wszystkim jak uniknąć zabiegu episiotomii (nacięcia krocza). Jeszcze do niedawna nacięcie wykonywano z marszu każdej rodzącej, dziś stosuje się je jedynie w medycznie uzasadnionych przypadkach, takich jak zaburzenia czynności serca dziecka, położenie miednicowe płodu czy dystocja barkowa (zaklinowanie się braków dziecka).
Masaże krocza możesz rozpocząć już w drugiej połowie ciąży. Staraj się je wykonywać regularnie, zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach poprzedzających poród. Masaże wykonuj w pozycji stojącej z jedną nogą uniesioną i opartą o łóżko, krzesło czy wannę, albo w pozycji klęczącej z jedną nogą ugiętą w kolanie. Rozgrzej w dłoniach odrobinę olejku (najlepszy będzie naturalny z dodatkiem witaminy E). Rozpocznij masaż od ujścia pochwy do warg sromowych, następnie przejdź do okrężnych ruchów wokół ujścia pochwy, zakończ na masażu wnętrza pochwy palcem (od 1 do 4 placów w zależności od uzyskanego stopnia rozciągnięcia).
Naucz się prawidłowego oddychania
Prawidłowe oddychanie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu, dzięki czemu będziesz miała więcej siły na parcie podczas porodu. Głębokie wdechy i spokojne wydechy odprężają i zmniejszają odczuwalny ból. Nie ma lepszego sposobu, jak przygotować się do porodu niż ćwiczenie oddychania przeponą. Wystarczy, że przy wdechu będziesz strać się wypinać brzuch, jakbyś właśnie napełniała go powietrzem. Oddychanie przeponą pozwala na rozluźnienie mięśnie brzucha, co sprawia, że skurcze porodowe nie są takie bolesne i uciążliwe. Warto? Na pewno!