Jak przygotować formę na wiosnę?

Wielu z nas chcę utrzymać formę zimą, niewielu z nas się to niestety udaję. Krótkie dni, niewielka ilość światła, niekorzystne temperatury i zimowe zmęczenie powodują naszą niechęć i są powodem dla którego wrzucamy sportowe buty do szafy.

Coraz częściej widzimy pierwsze, wiosenne słoneczne promienie. To ostatnia szansa, by przechytrzyć zimowe lenistwo i przywitać wiosnę w dobrej formie!

Planuj!

Metoda „od poniedziałku” jest najmniej skuteczną metodą, szczególnie kiedy nigdy nie trenowaliśmy regularnie. Bardzo często nasze „jutro” trawa kilka tygodni, o ile w ogóle kiedyś nadejdzie! Dlatego najlepszym sposobem, by wreszcie wziąć się w garść, jest ustalenie dobrej strategii, bo w każdym działaniu najważniejsza jest strategia! Rozpisz sobie treningi. Na początek zacznij od 2/3 dni, nie ma co planować całego miesiąca. Kiedy sprawdzi się planowanie kilku dni do przodu, warto pomyśleć o zwiększeniu ich ilości. Zastanów się, które dni chcesz przeznaczyć na ćwiczenia i ustal przedział godziny, w których będziesz je wykonywał.

Znajdź swoją ulubioną aktywność – może siłownia, basen, bieganie lub po prostu ćwiczenia w domu? Nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych wymagań na początek. Mierz siłę na zamiary!

Bez diety ani rusz! 

Powrót do formy to nie tylko regularne treningi. To też zmiana nawyków żywieniowych. Zima daje nam przyzwolenie na pofolgowanie. Ukrywanie zbędnych kilogramów pod ciężkimi ubraniami nic nam nie da, no może nieprzyjemny dyskomfort, bo okłamujemy siebie. Dodatkowo każdy z nas wie, że słodycze najlepiej smakują zimą, podobnie jak pizza! Musisz to zmienić!
Po pierwsze, zrezygnuj z gazowanych napojów i słodyczy. Białe pieczywo zamień na ciemne i pełnoziarniste. Zmniejsz porcje obiadowe, a zwiększ ich ilość – niech każdy twój posiłek będzie bogatszy w wartościowe składniki. Zacznij pić wodę! Miej ją zawsze przy sobie i wypijaj w ilościach, o których do tej pory nie miałeś pojęcia! To nawyk, który konieczny jest przy diecie! Nie tylko przyspiesza metabolizm, ale także oczyszcza organizm.

appetite-1239056_960_720

Szukaj ciągłej motywacji!

Bez motywacji, nie ma efektów! Jeśli już nakreśliłeś swój plan, wydrukuj go i powieś w widocznym miejscu (najlepiej na lodówce, zastanowisz się dwa razy, zanim sięgniesz po lody!). Podziel się nim z innymi osobami – to zmotywuje cię jeszcze bardziej. Możesz też korzystać ze specjalnych aplikacji na telefonie, które utrzymają w ryzach twoją formę – będą ją monitorować i pobudzać do działania. Zapoznaj się z aplikacjami takimi jak: Dietista, Hydrobalance, czy Libra.
Za osiągnięte cele możesz dawać sobie małe nagrody! Cheat day w ciągu tygodnia też jest wskazany!

Sama dieta nie pomoże!

sports-1736240_1280

Zasada jest jedna: musisz wyrobić w sobie nawyk regularnego wysiłku fizycznego. I uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty nie pojawią się od razu, musisz na nie poczekać – u jednych pierwsze widoczne rezultaty pojawią się po miesiącu, a u innych po roku, to kwestia indywidualna.

Gdzie najlepiej ćwiczyć?

To również kwestia indywidualna. Jedni będą czuć się dobrze na siłowni, gdzie trening najlepiej zacząć od 15-minutowej rozgrzewki, a później przejść do ćwiczeń wytrzymałościowych i takich z obciążeniem. Podczas ćwiczeń warto sięgnąć, po które przyspieszają tętno, a więc dotleniają, to cisi zabójcy tkanki tłuszczowej! Najlepsze i najszybsze rezultaty przynoszą jednak sporty wodne. Basen poleca się osobom z dużą nadwagą, bo podczas ćwiczeń nie obciąża się dodatkowo stawów. Rower z kolei znakomicie ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Przy jeździe wolnej i na długim dystansie tętno osiąga wartość dwóch razy więcej uderzeń na minutę, dzięki czemu bardzo szybko zamienimy tłuszcz w energię!

basen-stroj-akcesoria

Jeśli myślisz o tym, aby zacząć uprawiać sport, nie wahaj się ani chwili dłużej! To nie tylko pozwoli Ci schudnąć, ale poprawi jakość skóry, cery oraz samopoczucia. Pamiętaj, że aby bezpiecznie ćwiczyć musisz mieć odpowiedni strój. W czym uprawiać sport możesz przeczytać → tutaj. Jeśli już będziesz pewny, czego potrzebujesz, wejdź na sklepgwinner.pl i wyposaż się na każdą okoliczność!

źródło zdjęć: sklepgwinner.pl, pixabay.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]