Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci w smartfonie? Taka operacja nie należy do trudnych, a znacznie przyśpieszy działanie każdego urządzenia. Zbyt przeładowany telefon może odmówić posłuszeństwa. Dlatego warto poznać dobry i prosty sposób, aby komórka poprawnie funkcjonowała i spełniała wszystkie swoje najważniejsze zadania.
- Wewnętrzna pamięć smartfonów
- Co spowalnia pracę telefonów komórkowych
- Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci – krótka i prosta instrukcja
- Jaki smartfon wybrać
Wewnętrzna pamięć smartfonów
Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonów komórkowych i nowoczesnych samrtfonów. Są one nieodłączną częścią naszej codzienności. Obecnie smartfony to nie tylko przyrządy służące do dzwonienia. Pierwsze prace nad stworzeniem mobilnego telefonu rozpoczęły się dość dawno, bo na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Na początku urządzenia te były duże, ciężkie, nie miały tylu funkcji co dzisiaj i na pewno nie dało się ich schować do damskiej torebki. Prace nad udoskonaleniem mobilnych aparatów telefonicznych sprawiły, że powoli stawały się one coraz bardziej poręczne i praktyczne. W 1992 roku została wprowadzona opcja wysyłania wiadomości tekstowych, potocznie zwanych SMS-ami (z angielskiego Short Message Service). W XXI wieku komórki nie tylko wyglądają zupełnie inaczej, ale również mają o wiele więcej wgranych programów. Telefonami można robić bardzo dobrej jakości zdjęcia, nagrywać filmiki, płacić w sklepach i używać jako odtwarzaczy muzycznych. Aby komórka mogła obsłużyć wszystkie powyższe opcje, musi mieć wgrane odpowiednie aplikacje, które są zapisywane w wewnętrznej pamięci. Na początku proste aparaty nie miały miejsca, aby dodać inne karty SD. Jeśli więc pamięć wewnętrzna była zapełniona, trzeba było wykasować niektóre dane, np. zdjęcia bądź czy pliki muzyczne. Obecnie użytkownicy telefonów mają znacznie więcej możliwości.
Co spowalnia pracę telefonów komórkowych
Nie każda komórka została wyposażona w 16 gigabajtów pamięci, która pomieści wszystkie dane. Firmy produkujące komórki ułatwiły życie swoim klientom i stworzyły osobne karty SD. Obecnie mamy szansę korzystać z dodatkowych, zewnętrznych nośników pozwalających na przechowywanie potrzebnych elementów. Większość aplikacji zajmuje sporo miejsca w telefonie. Zdjęcia z dziećmi, selfie pliki tekstowe, muzyka, aplikacje pozwalające na korzystanie z social mediów – te programy sprawiają, że telefon działa wolniej, zacina się lub nieoczekiwanie wyłącza. Zbyt duża liczba zainstalowanych aplikacji uniemożliwia poprawne funkcjonowanie komórki. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy nasz telefon zwyczajnie odmawia posłuszeństwa, ponieważ nie radzi sobie ze wszystkimi programami? Należy skorzystać z zewnętrznej pamięci.
Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci – krótka i prosta instrukcja
Na początku należy sprawdzić, jaki typ karty obsługuje nasza komórka. Niektóre tańsze modele są kompatybilne jedynie z pamięcią o maksymalnej pojemności 32 gigabajtów. Jeśli kupiliśmy swoją pierwszą kartę, trzeba ją zainstalować w telefonie. Każda komórka ma wbudowane specjalne gniazdo (najczęściej z boku), w którym należy umieścić nabyty produkt. Na początku musimy wyłączyć całe urządzenie. Kolejny krok to umieszczenie zewnętrznej karty we wcześniej wspomnianym miejscu. Po wykonaniu tych czynności możemy ponownie włączyć komórkę.
Następnie przystępujemy do dalszych czynności. Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci? To bardzo proste. Na ekranie głównym należy odszukać zakładkę Ustawienia i w nią wejść. Potem klikamy część nazwaną Aplikacje (lub Manager Aplikacji). Wybieramy dany element, który chcemy umieścić na karcie pamięci. Jeżeli dostępna jest opcja „przenieś na kartę SD”, to ją wybieramy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdą aplikację uda się zainstalować na zewnętrznej karcie pamięci. Niektóre programy systemowe nie mają takiej opcji. W takiej sytuacji aplikacje muszą pozostać w wewnętrznej pamięci telefonu komórkowego. Na karcie SD mogą znajdować się tylko elementy pobrane z platformy Google Play. Jeśli nasz telefon nie posiada opcji przeniesienia na zewnętrzny nośnik, to możemy ściągnąć odpowiednie programy.
Jaki smartfon wybrać
Wybór telefonu bywa utrudniony głównie przez dużą liczbę modeli dostępnych na portalach internetowych oraz w centrach handlowych. Pierwszą kwestią, jaką najczęściej bierzemy pod uwagę, jest oczywiście cena produktu. Jeśli wiemy, jaki budżet przeznaczymy na zakup nowego aparatu, warto przejrzeć w internecie opinie o poszczególnych produktach oraz dokładne opisy wszystkich parametrów. Każdy ma inne oczekiwania wobec telefonów. Niektórym zależy na komórce idealnej do gier, podczas gdy inni preferują proste urządzenie tylko do rozmów i wysyłania SMS-ów. Smartfony dla mam nie powinny się szybko psuć. W przypadku komórek kluczowe są funkcjonalność oraz niezawodność. Smartfony do selfie i do zdjęć powinny być wyposażone w bardzo dobry aparat fotograficzny o dużej rozdzielczości. Decydując się na konkretną komórkę, trzeba także sprawdzić wszystkie parametry, w tym właśnie pojemność, jaką ma wbudowana pamięć wewnętrzna. Pozwoli to ocenić, czy musimy dokupić dodatkową kartę SD, czy wystarczy nam ta, którą telefon obsługuje.