Karmienie piersią, które powinno odbyć się najpóźniej do 8 godzin po porodzie, to czynność, która nie należy do najłatwiejszych. Dla niektórych mam jest proste i przychodzi naturalne. Inne niestety muszą się tego nauczyć. Najważniejsze, aby przekazać im odpowiednią wiedzę. Jak prawidłowo karmić piersią, aby dziecko nie było głodne?
Jakie są podstawowe zasady karmienia piersią?
Karmienie piersią ma kilka podstawowych zasad, do których stosować się powinna każda mama. Przede wszystkim:
- Dziecko należy przystawiać piersi na żądanie. W praktyce oznacza to, że maluszka należy karmić wtedy, kiedy chce i tak długo, jak chce. Zazwyczaj jest to około 20 minut ssania. Nie wolno stosować sztywnego rytmu posiłków, ani w pierwszych tygodniach życia, ani później.
- Każda mama powinna równie zwrócić uwagę na nocne przerwy. Nie mogą być one zbyt długie, aby nie powodować zatorów pokarmu i problemów z laktacją. W pierwszych tygodniach przerwy nocne nie powinny być dłuższe niż 4 godziny
- przed karmieniem warto zwilżyć brodawkę oraz otoczkę mlekiem,
- dziecko należy przystawiać do piersi na przemiennie. Raz do lewej, raz do prawej piersi,
- podczas karmienia należy zadbać o miłą i rozluźniającą atmosferę. Nie powinno karmić się dziecka w stresie.
Jak prawidłowo karmić piersią?
Świeżo upieczona mama bardzo często zastanawia się, jak prawidłowo karmić piersią. Ma na to wpływ wiele czynników. Kluczowa kwestia to prawidłowa pozycja do karmienia piersią, zarówno matki, jak i dziecka, w której:
- Mama przyjmuje wygodną pozycję, siedzi lub leży i jest zrelaksowana,
- Dziecko dotyka brzuszkiem ciała mamy
- Główka dziecka zwrócona jest do piersi i znajduje się na osi kręgosłupa,
- główka, szyja i kręgosłup dziecka powinny znajdować się w jednej linii i nie mogą być przekrzywione,
- Ciało dziecka jest dobrze podtrzymywane przez mamę,
- Dla ułatwienia warto skorzystać z poduszek do karmienia.
Gdy już się ułożysz, zachęć dziecko do ssania poprzez dotknięcie brodawką jego górnej wargi. Gdy dziecko otworzy usta, kieruj brodawkę w stronę jego podniebienia. Zwróć uwagę na to, jak dziecko chwyciło pierś. Przy prawidłowym chwycie, dziecko obejmuje ustami dużą część otoczki brodawki, a jego dolna warga i szczęka przykrywa dolną część brodawki.
O czym pamiętać przy karmieniu piersią?
Karmienie piersią to nie tylko wygodna pozycja, ale przede wszystkim zbilansowana dieta. Jeżeli karmisz piersią, koniecznie:
- w pierwszych tygodniach życia dokładnie obserwuj dziecko i jego reakcję na spożywane przez Ciebie produkty. Tak zwana „dieta matki karmiącej” nie istnieje, ale niektóre maluszki mogą być uczulone na dany składnik.
- spożywaj o 500 kcal dziennie więcej, ale absolutnie nie przejadaj się. Pamiętaj, aby dieta była zbilansowana, bogata w produkty będące źródłem witamin i składników mineralnych,
- pij odpowiednią ilość wody, koniecznie zrezygnuj z jakichkolwiek używek. Szkodzą one nie tylko Tobie, ale i dziecku!
Więcej informacji znajdziesz na https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia.