Być może nie każda młoda mama zdaje sobie z tego sprawę, lecz nawet w dopiero co kupionych, z pozoru czystych ubrankach znajdują się miliony roztoczy i drobnoustrojów, które mogą wywołać u pociechy uczulenie. W związku z tym, zanim założymy dziecku nowy sweterek czy spodnie, koniecznie dobrze je upierzmy.
Czym kierować się wybierając proszek do prania dla malucha?
Które proszki dla dzieci warto kupować? Panuje tu zasada, że im mniejsza pociecha, tym produkt powinien być delikatniejszy. W związku z tym, do prania dziecięcych ciuszków czy pościeli nigdy nie należy używać zwykłego proszku. Z myślą o noworodkach i niemowlętach powstały specjalne produkty z obniżoną zawartością detergentów. Są one hipoalergiczne, co oznacza, że nie zawierają w swoim składzie substancji, takich jak rozjaśniacze chemiczne, wybielacze czy sztuczne barwniki, które mogłyby podrażnić delikatną skórę naszej pociechy. Nie są one również perfumowane, do dodatkowo redukuje ryzyko wystąpienia alergii. Powinno się ich używać, dopóki dziecko nie skończy roku, a jeżeli jest alergikiem, nawet do trzeciego roku życia i dłużej. Dostępne w sklepach proszki dla dzieci przeważnie posiadają w swoim składzie naturalną glinkę, która ma właściwości zmiękczające tkaninę, a co za tym idzie – nie ma konieczności stosowania płynu do płukania tkanin. Oczywiście, użyć można tu tego produktu z linii stworzonej z myślą o maluchach. Ubranka czy pościel staną się wówczas jeszcze bardziej miękkie i pachnące. Wybierając tego typu proszek, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada on pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego, takiego jak Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Duży wybór takich produktów posiada w swojej ofercie między innymi sklep JELP.
Pranie i płukanie dziecięcych ciuszków
Znacząca część niemowlęcych ubrań jest delikatna i uszyta z bawełny, a co za tym idzie – powinno się je prać w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Gdy będzie ona większa, ciuszki mogą się skurczyć lub wręcz przeciwnie – rozciągnąć. Dobrym pomysłem jest ustawienie pralki na opcję dodatkowego płukania – jedynie wówczas będziemy mieć pewność, że pomiędzy włókienkami tkaniny nie zostaną cząsteczki proszku. Gdy dany ciuszek musimy wyprać ręcznie, do tego typu użyjmy nie proszku, lecz delikatniejszych od niego płatków mydlanych.