Jak poprzez zabawę wspierać prawidłowy rozwój dziecka?

Za prawidłowy rozwój dziecka odpowiadają rodzice. Jest to bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie. Jak zmotywować dziecko do nauki? Najlepiej poprzez zabawę. Ale oprócz tego, że musi być ona efektywna i bezpieczna, powinna również sprawiać maluchowi przyjemność. Przedstawiamy zatem różne propozycje zabaw stosowane przy prawidłowym rozwoju dziecka w różnym wieku.

Pierwsze 12 miesięcy

Pierwsze 12 miesięcy jest najważniejsze w rozwoju dziecka. Zaleca się w tym czasie porozumiewanie z dzieckiem przynajmniej w dwóch językach i częste okazywanie mu uczuć, także podczas zabawy. To właśnie ona bowiem jest momentem, w którym maluch czuje największą akceptację swojego opiekuna. W tym czasie na twarzach rodziców powinien gościć uśmiech, powinni być zrelaksowani i mówić do dziecka spokojnym głosem. Maluch bowiem bardzo odczuwa nastrój rodziców i często odzwierciedla go w swoim zachowaniu. Podczas pierwszych 12 miesięcy warto zatem postawić na wszelkiego rodzaju bujanie i kołysanie pociechy oraz zabawy podczas, których dziecko będzie czuło fizyczną obecność opiekuna. Należy także pamiętać, że w tym czasie rodzic pomimo, iż musi dbać o bezpieczeństwo dziecka powinien go stymulować i zachęcać do zabawy, a nie ograniczać poprzez zakazywanie różnych czynności. Warto także zainwestować we wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne pozwalające na rozwój zmysłów.

Nauka języków obcych

Naukę języków obcych najlepiej zacząć od noworodka, mówiąc w nich do malucha. Jeśli jednak rodzice nie mogą pozwolić sobie na bycie dwujęzycznym  w domu, warto puszczać w wybranym języku dziecku bajki czy piosenki. Maluch osłucha się i będzie chętnie powtarzał. Starszym dzieciom poleca się skorzystanie z aplikacji do nauki języków obcych, które są w postaci gier.

Nauka czytania i liczenia

Dorośli często nie pamiętają jak wielką trudność sprawiała im nauka czytania, spoglądają na świat dziecka z perspektywy własnego wieku. Dla dziecka nauka czytania przypomina bardziej syzyfową pracę. Ma ono bowiem wrażenie, że się tego nie nauczy. Warto zatem zacząć od poznawania literek. Można próbować dziecko uczyć alfabetu wraz z różnymi o nim piosenkami czy wierszykami, a następnie łączyć literki w sylaby. W sklepach dostępne są także wszelkiego rodzaju gry planszowe, które pozwalają w ciekawy i niebanalny sposób poznać świat literek i wyrazów, które się na nie zaczynają. Są one zalecane przez pedagogów i psychologów dziecięcych, jak również stosowane przez nauczycieli w przedszkolach, zerówkach i klasach nauczania początkowego.

Podobnie przedstawia się sytuacja z cyframi. W tym przypadku również warto zainwestować w specjalne, edukacyjne gry planszowe. Kolejnym pomysłem na naukę działań matematycznych są zabawy z cukierkami czy zabawkami, które często motywują dzieci do dalszej nauki.

Zarówno w przypadku nauki czytania jak i liczenia, z pewnością pomocne będą także gry elektroniczne, dostępne na tablety. Współczesne dzieci lubią korzystać z tego elektronicznego wynalazku, co jeszcze bardziej motywuje je do nauki.

Aktywność sportowa

Aktywność sportowa i wysiłek fizyczny są bardzo ważne w rozwoju malucha. Kiedy dziecko już jako małe niemowlę zaczyna ćwiczyć ze swoją mamą i kontynuuje to, w późniejszym wieku traktuje sport jako coś normalnego, co wykonuje się na co dzień, a lekcje w-fu w szkole nie stają się przymusem i przykrym obowiązkiem. Do aktywności fizycznej nie należy jednak dziecka zmuszać siłą. Lepiej zrobić to w formie zabawy, na przykład bieganie można zastąpić zabawą w berka, w wyścigi czy grą w piłkę nożną. Warto również poprzez gry sportowe uczyć dziecko rywalizacji, między innymi podczas zabawy w dwa ognie czy grę w koszykówkę.

Ciekawość świata

Większość rodziców pragnie, aby ich dzieci w przyszłości były osobami wykształconymi, kulturalnymi, które osiągną sukces i będą zajmowały kierownicze stanowiska w dużej i renomowanej, światowej firmie. Trudno to jednak będzie im w życiu osiągnąć bez odpowiednio dużej pewności siebie i przy braku ciekawości świata. O wzbudzaniu wartości u dziecka dostępnych jest dość dużo publikacji i prelekcji, ale co z tą ciekawością świata? Najlepiej byłoby gdyby rodzice od małego podróżowali z dzieckiem po całym globie. Dzięki temu nie tylko maluch pozna języki obce, ale także otaczające je różnice kulturowe. Również bliskie wycieczki, na przykład do nowo otwartej galerii sztuki czy muzeum mogą wzbudzić u malucha ciekawość do otaczającego świata. Najważniejsze jest, aby próbować zainteresować dziecko tym co znajduje się wokół niego. Pokazać mu, że nie tylko świat materialny jest ważny, ale też ten duchowy, który odkrywa się poprzez duże i małe podróże.

[Głosów:1    Średnia:5/5]