Jak oblicza się, który to tydzień ciąży? Praktyczne wskazówki i sprawdzone metody

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym każdy tydzień jest inny i niezwykle ważny z punktu widzenia rozwoju malucha. W tym okresie bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza oraz wykonywanie badań, które są przypisane poszczególnym etapom ciąży. Aby to było możliwe konieczne jest obliczenie wieku ciąży.

W jakim celu oblicza się tygodnie ciąży?

Wiedza na temat tego, w którym jest się tygodniu ciąży, pozwoli na kontrolowanie terminów badań ważnych w poszczególnych okresach ciąży, a także da świadomość o rozwoju dziecka, ponieważ każdy tydzień wiąże się kolejnymi istotnymi zmianami. Znajomość wieku ciąży to niezwykle istotna informacja w przypadku ciąż, które odznaczają się nieprawidłowym przebiegiem, ponieważ umożliwia dokładniejsze kontrolowanie ich przebiegu i planowanie badań. Obliczenia tygodnia ciąży umożliwi również wyliczenia przybliżonego terminu porodu, a więc w znacznym stopniu pozwoli przygotować się przyszłym rodzicom na przyjście dziecka na świat. Natomiast, jeśli z jakiegoś powodu ciąża zostanie przerwana, znajomość jej wieku umożliwi lekarzom udzielenie wcześniakowi odpowiedniej pomocy, dostosowanej do jego wieku.

Wszystkie te informacje, które wynikają ze znajomości wieku ciąży, są bardzo ważne dla każdej przyszłej mamy, dziecka, które ma się narodzić oraz dla lekarza, który opiekuje się kobietą w trakcie trwania jej ciąży.

Kalkulator ciąży

Najbardziej znanym sposobem, który pozwala określić przybliżony dzień oraz tydzień ciąży, a także podać termin porodu, to kalkulator ciąży. Jest on oparty na regule Naegelego, która zakłada, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki to początek ciąży. Korzystanie z kalkulatora ciąży wiąże się ze świadomością, że z jego pomocą nie da się podać rzeczywistego terminu porodu ani wieku płodu, ale przybliżony. Nie jest to możliwe ze względu na fakt, iż nie istnieje sposób na określenie, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia. Ponadto, obliczenia dokonywane za pomocą kalkulatora ciąży zakładają, że cykl kobiety jest regularny, czyli trwa 28dni, miesiąc kalendarzowy trwa 30 dni, a cała ciąża równo 40 tygodni. Te sztywno określone liczby nie są całkowicie zgodnie z rzeczywistością, dlatego termin porodu podany przez kalkulator zakłada 2-tygodniowy zapas – zarówno przed, jak i po przybliżonym dniu porodu.

Korzystanie z kalkulatora ciąży jest bardzo proste i umożliwia dokonanie samodzielnych obliczeń w domowym zaciszu, ponieważ kalkulatory dostępne są online, np. na stronie: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalkulator-tygodnia-ciazy.html. Wystarczy wpisać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i na tej podstawie kalkulator poda przybliżony tydzień ciąży oraz jej trymestr.

Inne metody obliczania, który to tydzień ciąży

Choć kalkulator ciąży to powszechnie dostępny i najłatwiejszy sposób samodzielnego obliczania, który to tydzień ciąży, istnieją również inne metody, ale wymagają one pomocy ginekologa. Najbardziej miarodajnym sposobem na określenie wieku ciąży jest badanie USG przeprowadzone do 10 tygodnia ciąży – im wcześniej zostanie wykonane, tym wynik będzie bliższy prawdy. W trakcie badania lekarz mierzy pęcherzyk ciążowy oraz wielkość dziecka i na tej podstawie jest w stanie określić wiek płodu oraz obliczyć przybliżoną datę porodu.

W sytuacjach, kiedy kobieta jest w zaawansowanej ciąży, ale nie zna daty zapłodnienia ani terminu ostatniej miesiączki, lekarz może określić tydzień ciąży na podstawie ruchów płodu, które są odczuwane przez matkę oraz wysokości, na jakiej znajduje się dno macicy, które podnosi się wraz z zaawansowaniem ciąży. Ta metoda jest jednak najmniej miarodajna i obarczona dużym błędem w stosunku do badania USG i kalkulatora ciąży. Rzeczywiste podanie wieku ciąży na podstawie badania momentów ruchów dziecka oraz położenia dna macicy może być utrudnione w sytuacji, gdy kobieta jest bardzo szczupła lub skrajnie otyła, w przypadku ciąży mnogiej, występowania guzów macicy lub wielo- albo małowodzia.

[Głosów:2    Średnia:3/5]