Jak nauczyć dziecko korzystać z Internetu?

„Mamo, tato, proszę – czy mogę włączyć Internet?” Pewnie nie raz i nie dwa słyszałeś te słowa. Nie raz również słyszałeś obietnice, że komputer i dostęp do Sieci dzieciaki będą używały wyłącznie do nauki. Wiesz jednak, ze to ciężka sprawa i zazwyczaj na obietnicach się kończy. Co więc zrobić, aby zachęcić dziecko do nauki przez Internet? Podamy tutaj kilka sprawdzonych sposobów.

Nauka poprzez zabawę

Twoje dziecko uwielbia grać w gry komputerowe? Wykorzystaj to! To jeden z najlepszych sposobów, aby przekonać dziecko do nauki poprzez zabawę.  W Internecie pełno jest gier edukacyjnych, gdzie wiedza opakowana jest w bardzo przystępny dla malucha sposób. Często są to gry podobne do takich, w jakie dziecko gra dla rozrywki. Są też w miarę łatwe – żeby nie zniechęcać go. Można w ten sposób na przykład ćwiczyć słownictwo – zarówno polskie, jak i obce, a nawet uczyć się matematyki czy geografii. Warto wybierać takie gry, które są polecane przed nauczycieli czy też organizacje związane z nauczaniem malucha. Oczywiście nawet taką formę nauki należy do pasować do dziecka i jego wieku – nie może ono zbyt długo przesiadywać przed komputerem.

Portale edukacyjne

Innym dobrym sposobem na naukę przez Internet są specjalne portale edukacyjne. Na niektórych z nich trzeba wykupić specjalne pakiety, ale są one specjalnie drogie. Wiąże sie to oczywiście z pewnymi kosztami, jednak mamy pewność, że programy na takich portalach są stworzone dla dzieci przez specjalistów. One nie tylko zawierają ciekawe treści, ale także są stworzone w taki sposób, że prezentują konkretne metody nauczania, które wykorzystują nauczyciele na całym świecie. Warto poświęcić jakiś czas, żeby wraz z dzieckiem rozwiązywać zadania. Choć portale edukacyjne są bardzo intuicyjne, przez co dzieci szybko potrafią nauczyć się poruszania po nich, to o wiele więcej wyciągną z nich, jeżeli spędzą ten czas nauki wraz z rodzicami. Często zabawy są oparte na delikatnej rywalizacji, co sprawi, że rozgrywka będzie emocjonująca i lepiej zapamiętywana przez pociechy.

Filmy edukacyjne

Jeżeli chcemy skorzystać z darmowych metod nauczania, to zawsze można zaprezentować dziecku bajki, które zawierają morał bądź przekazują konkretne treści. Taką bajką jest „Było sobie życie”, które w bardzo przystępny sposób tłumaczy dziecku funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dzięki bajkowym przewodnikom dziecko może się nauczyć dlaczego w nocy śni, czy dlaczego rozróżnia kolory i wiele innych ciekawych rzeczy. Dzięki temu, że przybiera to formę bajki, to pociechy lepiej zapamiętują oraz jednocześnie jest to dla nich forma zabawy, która szybko się nie znudzi.

Edukacja dzieci to bardzo ważna rzecz, której nie można zaniedbać. Warto więc od najwcześniejszych lat przyzwyczajać swoje pociechy do nauki oraz zachęcać w pozytywny sposób do przyswajania nowej wiedzy. Można do tego wykorzystać zdobycze nauki takie jak Internet – oczywiście pod warunkiem, ze robimy to rozsądnie i z przysłowiową głową, wykorzystując na przykład portale edukacyjne.

 Artykuł powstał przy współpracy z portalem Edutorial

[Głosów:1    Średnia:5/5]