Jak nagradzać pracowników tak, by chcieli zostać w firmie?

Coraz więcej przedsiębiorców narzeka na problemy z zatrudnieniem właściwych ludzi. Ciężko jest też utrzymać stały poziom zatrudnienia. Ciągła rotacja nie tylko sprawia problemy, ale też wiąże się z kosztami. Nowych pracowników przecież należy wyszkolić. Jak więc wynagradzać pracowników, by chcieli zostać we firmie?

Wynagrodzenie

Podstawowe wynagrodzenie za pracę to zbyt mało. To nie jest żadna nagroda dla pracownika, ani wyróżnienie. Wypłata jest czymś, co po prostu należy się za wykonywanie obowiązków. Jednym ze sposobów na zwiększenie zaangażowania pracowników jest wprowadzenie systemu premiowego. Uzyskanie dodatkowych pieniędzy powinno być uzależnione od otrzymanych wyników pracy. Próg powinien być wymagający, ale możliwy do osiągnięcia. Premia, której nikt nie otrzymuje ma działanie demotywujące i może przysporzyć pracodawcy więcej kłopotów niż pozytywnych skutków.

Benefity poza płacowe

Nigdzie nie jest powiedziane, że pracowników można wynagradzać jedynie pieniędzmi. Dobrze jest stosować dodatki (tzw. benefity), które nie polegają na przekazaniu pieniędzy od pracodawcy do pracownika. Najczęściej przyjmują one formę opieki zdrowotnej, zniżek, kart podarunkowych, czy karnetów na zajęcia sportowe. Ciekawą propozycją jest oferta https://nais.pl/. Pracownik w ramach nagrody może wybrać sobie taką ofertę jaka najbardziej go interesuje. Ich koszty pokrywane są przez pracodawcę. To dobry sposób też na organizowanie zbiórek dla współpracowników. Tworzenie zbiórek pożegnalnych, czy urodzinowych jest uciążliwe. Trzeba też mieć pomysł na prezent. Tymczasem, gdy pracownik dostanie za pośrednictwem portalu konkretną kwotę, to może wymienić ją na to, czego najbardziej potrzebuje. Wybór jest ogromny – począwszy od restauracji i księgarni, aż po oferty sklepów odzieżowych, jubilera, karnety na siłownię czy inne zajęcia sportowe oraz bilety do kina. Pracownik sam może decydować, na co chce przeznaczyć swoje pieniądze, więc z jego perspektywy jest to tożsame z dostaniem pieniędzy do ręki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]