Dla wielu osób, które starają się o dziecko ważne jest, aby było to ich biologiczne potomstwo. Do tej pory w sytuacji, gdy u pacjentki rozpoznano przedwczesne wygasanie czynności jajników (POI – Primary Ovarian Insufficiency) było to właściwie niemożliwe. Jednak IVA (In Vitro Activation) to metoda leczenia niepłodności, dzięki której może się to zmienić. Pierwsze dziecko, które przyszło na świat dzięki zastosowaniu metody IVA urodziło się w 2013 roku.

Czym jest IVA?

IVA to nowa metoda leczenia niepłodności, dająca szansę na posiadanie własnego potomstwa pacjentkom z rozpoznanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników. Dotychczas u tych kobiet posiadanie potomstwa możliwe było jedynie poprzez zastosowanie zapłodnienia z wykorzystaniem komórek jajowych od dawczyni.

Twórcami metody IVA są: dr Kazuhiro Kawamura z Uniwersytetu St. Marianna w Kawasaki w Japonii oraz dr Aaron Hsueh z Uniwersytetu Stanforda w USA. Warto dodać, że leczenie metodą IVA jest teraz możliwe także w Polsce. Krakowskie Centrum Medyczne Macierzyństwo to pierwsza w Europie placówka, która dołączyła do międzynarodowej grupy klinik stosujących tę metodę leczenia.

Jak wygląda leczenie metodą IVA?

Kobieta zakwalifikowana do leczenia metodą IVA na wstępie musi przejść szereg badań i konsultacji lekarskich. W kolejnych etapach leczenia u pacjentki wykonuje się laparoskopię – w jej trakcie lekarze pobierają fragment jajnika, którego czynność wygasła. Następnie w laboratorium dokonuje się aktywacji pęcherzyków w jajniku. Zaktywowany jajnik jest przeszczepiany pacjentce w trakcie powtórnego zabiegu laparoskopowego.

Dzięki zastosowaniu laparoskopii w procesie leczenia metodą IVA, opisane powyżej zabiegi nie są obciążające dla pacjentki. Wykonane podczas laparoskopii nacięcie jest niewielkie i bardzo szybko się goi. Do tego ryzyko powikłań jest nieznaczne.

Kilka informacji na temat przedwczesnego wygasania czynności jajników i metody IVA

Według badań przeprowadzonych w związku z metodą IVA,  w jajnikach połowy kobiet, u których zdiagnozowane zostało przedwczesne wygasanie czynności jajników nadal są obecne pęcherzyki związkowe. Natomiast aż u 60% z nich możliwe jest zastosowanie leczenia, które sprawi, że wygasłe komórki jajowe pacjentki zostaną zaktywowane. Wówczas możliwe będzie zastosowanie zapłodnienia pozaustrojowego. Szanse na uzyskanie rozwoju dojrzałej komórki jajowej ma ok. 1/4 pań, dotkniętych tym problemem.

W świetle tych doniesień kobiety ze zdiagnozowanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników mają szansę na zajście w ciążę i posiadanie biologicznego potomstwa. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że szanse na ciążę, również w tym przypadku, maleją wraz z wiekiem. Powodzenie leczenia metodą IVA może być zatem niższe u starszych pacjentek.

[Głosów:7    Średnia:3.3/5]