Inhalatory dla dzieci – jakie wybrać i kiedy stosować?

Dzięki inhalacjom można skutecznie i bezboleśnie udrożnić drogi oddechowe. Coraz powszechniej stosuje się w tym celu inhalator dla dzieci. Będzie on nieoceniony przy zwykłym katarze, zapaleniu płuc, alergii. Nowoczesne inhalatory są bezpieczne i łatwe w użyciu, mogą być stosowane w leczeniu niemowlaków, starszych dzieci i dorosłych.

Najważniejsze zadanie nebulizacji i inhalacji to udrożnienie dolnych i górnych dróg oddechowych. W zależności od potrzeby stosowana jest para wodna lub leki w aerozolu. Kiedy dziecko je wdycha, docierają do zainfekowanego miejsca i pomagają zwalczać dolegliwości. Stosowanie inhalatora dla dzieci nie boli, a choroby można się pozbyć szybciej. Są to najważniejsze powody zakupu urządzenia.

Rodzaje inhalatorów dla dzieci

Ponieważ inhalatorów jest wiele, wybór tego, który będzie odpowiedni, nie jest oczywisty. Inhalatory można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Pierwsza z nich obejmuje inhalatory tłokowe i ultradźwiękowe. Pozwalają one na nebulizację, czyli dostarczenie do układu oddechowego leku. Drugą kategorią są inhalatory kieszonkowe DPI (tzw. proszkowe), które pozwalają na aplikację leków na receptę.

Na co patrzeć przed zakupem?

Czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem, to wielkość cząsteczek, praca ciągła, głośność i czas nebulizacji. Wielkość cząsteczek będzie warunkowała, jak będzie rozpraszana sól fizjologiczna lub lek. Co innego jest wskazane przy górnych drogach oddechowych, a co innego przy oskrzelach. Na opakowaniu jest to parametr MMAD.

W zależności od tego ile osób będzie korzystało z urządzenia i jaki jest przewidywany czas działania, inaczej podchodzi się do pracy ciągłej. Dla części osób będzie wystarczający czas ciągłego działania 20 minut, po czym inhalator będzie miał przerwę. Dla innych zaleca się urządzenia, z których można korzystać przez 40 minut bez przerwy. Dalej jest głośność. Hałas emitowany przez urządzenie bywa męczący, ale może to być też jednostajny szum, który będzie działał na dziecko kojąco. Im wyższy poziom hałasu, tym bardziej będzie drażnił.

Jeśli chodzi o czas nebulizacji, to można wybrać jedną z dwóch opcji. Szybsze, ale bardziej intensywne inhalacje lub wolniejsze i łagodniejsze. O ile w pierwszym przypadku krótszy czas pozwoli dotrwać do końca zabiegu, o tyle dłuższa inhalacja jest bardziej wskazana u młodszych dzieci.

Korzyści zakupu inhalatora

Inhalatory dla dzieci są często w postaci kolorowych zwierzątek, ale są i takie, które mają uniwersalny wygląd. Inhalatory mogą być wyposażone w specjalne smoczki, pozwalające na włączenie urządzenia przy niemowlaku i maseczki, w tym dla dorosłych. Chociaż najczęściej stosuje się je u dzieci, inhalatory są urządzeniami, które może wykorzystywać cała rodzina. Dawki leków są mniejsze, a mimo to działają skuteczniej. Dzięki stosowaniu inhalatora można szybciej uporać się z różnymi schorzeniami. Najczęściej poleca się je przy chorobach alergicznych, zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli, astmie, zapaleniu płuc, kaszlu, katarze, przeziębieniu i mukowiscydozie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]