Higiena intymna u dzieci

Wiele mówi się na temat prawidłowej higieny intymnej, o jakiej muszą pamiętać dorosłe kobiety, aby uniknąć wielu nieprzyjemności. Tymczasem korzystanie z publicznych toalet, także w szkole, może skutkować problemem, jakim jest infekcja intymna również u osób młodszych. Rodzice powinni więc wprowadzić zasady higieny intymnej u swoich pociech w odpowiednim wieku, dotyczy to szczególnie dziewczynek, ale i chłopców. Odpowiednie zachowania pomogą uniknąć zakażenia różnymi drobnoustrojami oraz niedogodności, jakie mogą się z tym wiązać. Zobaczmy, jak powinna wyglądać higiena intymna u dzieci.

Od kiedy dbać o higienę intymną u dzieci i jakie są jej najważniejsze zasady?

O higienie intymnej należy pamiętać już w przypadku noworodków. U najmłodszych odpowiedzialni są za to w całości rodzice i opiekunowie, ale im bardziej świadome dziecko, tym większą wiedzę na temat odpowiednich zachować powinno mieć.

Najważniejsze zasady higieny intymnej u dzieci to:

  • odpowiednia częstotliwość zmiany pieluszek – jeżeli nie chcemy dopuścić do odparzeń, należy pieluszki zmieniać co 3-4 godziny, nawet gdy przez ten czas dziecko ich nie zabrudzi. W przypadku, gdy dojdzie do zanieczyszczenia kałem lub moczem, pieluszkę należy wymienić bezzwłocznie, pamiętając o dokładnym oczyszczaniu miejsc intymnych.
  • stosowanie oddychającej bielizny – najlepiej wybierać lekką, bawełnianą bieliznę, która pozwala skórze oddychać. Ważne jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zbyt ciasne majtki mogą powodować odparzenia i sprzyjać infekcjom intymnym.
  • systematyczne mycie – jak w przypadku osób dorosłych, także dzieci powinny pamiętać o systematycznym podmywaniu. Jest to bardzo ważne u dziewczynek, które zaczęły już miesiączkować, ale nie tylko. Warto wdrożyć u dziecka nawyk podmywania po załatwieniu się, gdyż bakterie kałowe w okolicy cewki moczowej mogą zwiększyć ryzyko infekcji.
  • stosowanie odpowiednich kosmetyków do mycia – aktualnie dostęp do produktów, przeznaczonych specjalnie do higieny intymnej jest bardzo duży. Warto nauczyć dziecko, aby podmywając się, korzystało z tych właśnie kosmetyków.
  • higiena przy korzystaniu z publicznych toalet – należy wytłumaczyć dziecku, czym grozi korzystanie z publicznych toalet, bez zachowania odpowiedniej higieny. Każdy rodzic powinien także wyposażyć swoją pociechę w nawilżany papier toaletowy oraz chusteczki nawilżane (najlepsze będą te bez substancji zapachowych).

Czym grozi brak higieny intymnej u dzieci?

Zarówno korzystanie z publicznych toalet, jak i basenu niesie ze sobą ryzyko, że może się pojawić infekcja intymna. Bardzo ważne jest więc, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak powinny się zachowywać, aby nie narazić się na świąd i wysypkę, które mogą być związane z brakiem higieny w publicznych miejscach. U niemowląt, zachowanie odpowiednich zasad zmieniania pieluszek i oczyszczania miejsc intymnych, pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych odparzeń, powodujących u malucha dyskomfort, który dziecko sygnalizuje niepokojem i płaczem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]