Sztuka starożytnej Grecji zachwyca i intryguje do dziś, tym bardziej, że wzniesione przed wiekami budowle wciąż dostarczają architektom wielu cennych inspiracji. Antyczna architektura zachwyca, a podróż śladem najpiękniejszych budowli greckich to wyjątkowa podróż w czasie. Tą grupą zabytków, której warto poświęcić nieco więcej uwagi, są greckie świątynie. Co warto o nich wiedzieć?

Proste i symetryczne świątynie greckie to najwspanialsze budowle, którymi do dziś może nas zachwycać styl klasyczny. Wznoszone na prostokątnym planie, miały się pięknie łączyć z krajobrazem i najbliższym otoczeniem. Dachy wsparte na kolumnach, piękne portyki – wszystko to do dziś robi ogromne wrażenie na miłośnikach sztuki. Czym jeszcze zachwyca ta architektura? Greckie budowle sakralne to podział na część otwartą i zamkniętą, pełniącą rolę właściwego sanktuarium. W zamkniętym sanktuarium umieszczano posąg boga, na którego cześć daną świątynię wzniesiono. W wielu świątyniach greckich pojawia się też przedsionek, często wykorzystywany jako skarbiec lub jako miejsce, w którym składano ofiary bogom.

Gdzie warto się wybrać, by nacieszyć się widokiem najpiękniejszych świątyń greckich? Niesamowitych wrażeń dostarczyć może każdemu miłośnikowi architektury antycznej pobyt w Atenach. To właśnie tu, na Akropolu, można zobaczyć najwspanialsze budowle utrzymane w stylu klasycznym, które są do dziś najlepszymi wizytówkami greckiej sztuki. Tezejon, Partenon, świątynia Posjedona – oto wybrane przykłady greckich budowli, obok których żaden miłośnik klasycznej architektury nie może przejść obojętnie.

http://www.travellersinn.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]