Sezon jesienno-zimowy to czas wzmożonych infekcji, którym często towarzyszy katar. Rodzice doskonale wiedzą, że nic tak nie utrudnia maluchom zasypiania jak zatkany nosek.
W pierwszych miesiącach życia dziecko oddycha wyłącznie przez nos, dlatego podczas kataru tak ważne jest systematyczne usuwanie zalegającej wydzieliny. Co zrobić, aby nasza pociecha miała spokojny sen pomimo kataru?
Oczyszczanie noska
Podczas oczyszczania noska nieoceniona będzie sól fizjologiczna – po zakropieniu jej, nagromadzoną w nosie wydzielinę łatwiej usuniemy za pomocą gruszki bądź skuteczniejszego aspiratora. Warto poszukać roztworu soli w jednorazowych, wygodnych do aplikacji ampułkach (np. serum fizjologiczne Mustela).
Odpowiednie ułożenie do snu
Kiedy dziecko leży, katar doskwiera mu najmocniej, ponieważ spływa do gardła – zadbajmy więc o prawidłowe ułożenie malucha w łóżeczku. Główka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała, jednak unikajmy podkładania pod nią dodatkowych poduszek, by nie szkodzić kręgosłupowi. Zamiast tego poduszkę (niezbyt grubą) umieśćmy pod materacem lub po prostu przechylmy nieco całe łóżeczko, unosząc lekko jego dwie nóżki (możemy włożyć pod nie np. po jednej książce).
Świeże powietrze
Przed snem dobrze wywietrzmy pokój, w którym śpi maluszek – świeże, chłodne powietrze ułatwi mu oddychanie. Ważne jest także, aby temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt wysoka (optymalna to 20°C), ponieważ suche powietrze dodatkowo podrażni śluzówkę nosa. Warto pomyśleć także o nawilżaczu powietrza.
Moc olejków
W przypadku kataru u starszych dzieci doskonale sprawdzają się olejki eteryczne, inhalacje i plasterki. Zaleca się je jednak dopiero po 3. roku życia. U niemowląt nie powinno się bowiem stosować środków zawierających kamforę, eukaliptol czy mentol. Alternatywą są bezpieczne dla najmłodszych balsamy do nacierania klatki piersiowej z aromatem sosny (np. Mustela), które znacznie zwiększają komfort snu.
Twój maluszek ma problemy z zasypianiem i zastanawiasz się, z czego mogą one wynikać? Koniecznie zajrzyj tutaj.