Farbowanie włosów ma wiele zalet – kryje siwiznę, odświeża kolor i pozwala w łatwy sposób całkowicie odmienić swój wygląd. Dodatkowo samodzielne farbowanie jest również dużo tańsze niż usługa w salonie fryzjerskim, a sklepy oferują nam farby do włosów w wielu pięknych kolorach.

Jak przygotować się do farbowania włosów?

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego koloru, który będzie pasował na naszej karnacji. Osoby o chłodnym odcieniu będą dobrze wyglądać w takich kolorach jak popielaty i platynowy blond, chłodny brąz, a nawet czarny z nutką fioletu. Za to ciepły odcień skóry harmonizuje z kolorami miodowymi, złocistymi i miedzianymi. Jeśli wiemy jaki efekt chcemy uzyskać, to kolejnym krokiem jest zakup farby. Farby do włosów znajdziemy w każdej drogerii, możemy też zdecydować się na sklep internetowy (na przykład https://www.hebe.pl/wlosy/koloryzacja).

Jeśli chcemy zmienić kolor na stałe lub mamy dużo siwych włosów, to najlepszym wyborem będzie trwała farba. Tego typu preparaty zawierają zwykle amoniak, który odchyla łuski włosa i pozwala barwnikowi wniknąć do środka. Nie da się ich zmyć, a po jakimś czasie na włosach pojawiają się odrosty. Jeśli zależy nam tylko na czasowej zmianie, to możemy zdecydować się na szamponetkę, która nie zawiera w sobie amoniaku. Pigment przywierają do włosów tylko z zewnątrz i zwykle zmywają się po 6-8 umyciach głowy. Za to szampony i kremy koloryzujące zmieniają kolor nawet do 28 myć (zwykle utrzymują się 6-8 tygodni). Jeśli zdecydujemy się tym sposobem tylko lekko rozjaśnić lub przyciemnić włosy (nie więcej niż o 2 tony) to kolor zmyje się tak równomiernie, że nie będziemy męczyć się z odrostami.

Przed farbowaniem warto wykonać test uczuleniowy, żeby po farbowaniu nie męczyć się z uciążliwym pieczeniem skóry lub nawet groźnym uczuleniem. Jeśli nasze włosy są zniszczone lub osłabione, to tuż przed farbowaniem należy je nawilżyć i wygładzić ich łuski. Osłabione włosy nierównomiernie łapią kolor, dlatego warto rozważyć użycie szamponu lub kremu koloryzującego, które powoli się zmywają i są bezpieczniejsze dla naszych kosmyków niż trwałe farby.

Najważniejsze zasady w trakcie farbowania włosów

Przynajmniej 2 dni przed farbowaniem nie należy myć włosów. Dzięki temu pokryją się naturalnym płaszczem lipidowym, który je zabezpieczy przed działaniem farby. Farbując włosy, zawsze należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją. Jeśli nie zastosujemy się do wskazówek producenta, możemy uzyskać inny efekt niż na opakowaniu. Przed nałożeniem farby skórę u nasady włosów warto posmarować tłustym kremem. Pomoże to unikać nieestetycznych plam na skórze. Jeśli jednak farba do włosów kapnęła nam na niezabezpieczone miejsce, to należy przetrzeć je wacikiem umoczonym w spirytusie. Pamiętajmy też, że nie wolno farbować włosów, jeśli mamy podrażnioną lub pokaleczoną skórę głowy. Wszystkie preparaty zawierają drażniące substancje, które mogą pogorszyć stan naszej skóry.

Zaraz po wymieszaniu farby, należy zacząć nakładać ją na włosy. Reakcja pomiędzy barwnikiem a utleniaczem zachodzi błyskawicznie, więc jeśli po 5-10 minutach farba nie znajdzie się na włosach, może nie zadziałać prawidłowo. Jeśli mamy długie i gęste włosy to potrzebne nam będą dwa opakowania produktu. Farbę należy nakładać pasemko po pasemku, przeczesując włosy gęstym grzebieniem. Można do tego celu użyć małego pędzelka lub szczoteczki do zębów. Ważne jest, aby jak najszybciej nałożyć kolor na całą głowę, wtedy będziemy mieć pewność, że farba wszędzie jednakowo chwyci. Jeśli po farbowaniu zostało nam trochę preparatu, należy go wyrzucić (następnym razem nie będzie się już do niczego nadawał).

Farbę musimy trzymać na włosach tak długo, jak zalecił producent (zbyt szybko zmyta może źle zafarbować, zbyt długo trzymana niszczy kosmyki i podrażnia skórę). Po zmyciu głowy warto na włosy nałożyć odżywkę, którą producenci dorzucają do swoich farb. Jest ona bardzo skondensowana i ma za zadanie domknąć łuski włosa, wygładzić je i zapobiec wypłukiwaniu koloru.

Jak dbać o farbowane włosy?

Włosy po koloryzacji potrzebują szczególnej opieki. Każdy zabieg chemiczny osłabia włosy, mogą zrobić się przesuszone i kruche. Trzeba regularnie dostarczać im substancji nawilżających i odbudowujących. Najlepiej stosować specjalne preparaty dla włosów farbowanych, które pomogą nam utrzymać kolor. Po każdym myciu należy zastosować odżywkę, a przynajmniej raz w tygodniu maskę intensywnie nawilżającą i regenerującą z dodatkiem olejków, wyciągów roślinnych i witamin. Szczególną uwagę trzeba poświecić końcówkom, które są najbardziej narażone na zniszczenie i rozdwajanie.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]