Wiele kobiet w okresie starania się o dziecko zastanawia się nad bezpieczeństwem swojego przyszłego dziecka, w trakcie zabiegu farbowania włosów. Zabieg koloryzacji włosów jest oparty na działaniu wielu substancji chemicznych i barwników. Dlatego warto jest mieć to na uwadze podczas starania się o potomstwo.
Producenci kosmetyków często zmieniają formuły danego produktu, w którego składzie można znaleźć wiele substancji chemicznych niezbędnych do procesu farbowania włosów. Ogólnie wpływ tych związków na przebieg procesu zapłodnienia i implantacji zarodka w macicy nie jest oceniony i niewiele danych na ten temat jest dostępnych.
Ogólnie mówi się, że raczej niewielka ilość substancji chemicznych stosowanych w preparatach do farbowania włosów faktycznie może zostać wchłonięta przez skórę. Ta minimalna ilość nie jest postrzegana jako znacząca i raczej uważa się, że nie miałoby to negatywnego wpływu na dziecko. Zabieg farbowania oddziałuje głównie na zewnętrzną strukturę włosa. Niekiedy podrażnieniu ulega skóra głowy, ale zabieg ten nie wpływa na inne części ciała.
Według organizacji ACOG (American College of Obstetricians) to bardzo prawdopodobne, że zabieg farbowania włosów w trakcie okresu starania się o dziecko jest bezpieczny, ponieważ bardzo niewielka ilość barwników jest wchłaniana przez skórę. Jednak mimo wszystko bardzo ważne jest to, aby być niezwykle ostrożnym. Z tego względu wielu pracowników służby zdrowia nie zaleca farbowania włosów w trakcie „pracy” nad potomstwem oraz w czasie pierwszego trymestru ciąży.
Pamiętaj o tym, że w trakcie farbowania włosów powinnaś unikać wdychania towarzyszących temu zabiegowi oparów. Trwałe farby do włosów zawierają amoniak, który ma bardzo silne, chemiczne opary. Zalecane jest unikanie farb zawierających w składzie tę substancję.
Na pewno można stwierdzić, że bezpiecznym zabiegiem dla kobiety starającej się o dziecko oraz tej w pierwszych tygodniach ciąży, będzie robienie pasemek. W trakcie tego zabiegu zakłada się specjalną folię aluminiową, która bardzo ogranicza kontakt farby z powierzchnią skóry. Bezpieczne są także barwniki roślinne, takie jak henna. Nie tylko farbują włosy, ale mają one również właściwości pielęgnacyjne i kondycjonujące.
[Głosów:4 Średnia:1.8/5]