Zastanawiasz się nad zakupem elektronicznej niani, a rodzina odwodzi cię od tego pomysłu, mówiąc, że to „strata pieniędzy”?  Zanim posłuchasz zdań członków rodziny, zapoznaj się z faktami. Nasi bliscy (zwłaszcza kobiety starsze) często chcą dzielić się własnym doświadczeniem, ale zapominają, że technologia poszła do przodu i dziś sklepy oferują wiele udogodnień, dzięki którym możesz mieć malucha zawsze na oku.

Czym jest niania elektroniczna?

To urządzenie, które umożliwia matce pozostanie w kontakcie z dzieckiem nawet wtedy, gdy wychodzi z pokoju. Istnieją różne typy niań elektronicznych, najczęściej jednak wyróżnia się jednokierunkowe i dwukierunkowe. Te pierwsze umożliwiają słyszenie dziecka, a drugiej dodatkowo mają opcję mówienia do niego.

Niania elektroniczna oczywiście nie jest w stanie zastąpić normalnej opieki i nawet nie ma tego robić (wbrew temu, co sądzą niektórzy). Jest ona raczej wsparciem dla codziennego funkcjonowania. Nie każda mama może poprosić kogoś o to, by przypilnował jej dziecka w trakcie, gdy ona będzie na przykład gotować obiad. Z drugiej strony przenoszenie maluszka z pokoju do pokoju tylko po to, by móc go obserwować może być męczące, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Niania pomoże ci zapobiec takim „manewrom”. Maluszek będzie spokojnie mógł spać w swoim pokoju, a ty w tym czasie możesz zająć się innymi sprawami. Gdy się obudzi, natychmiast go usłyszysz i będziesz mogła pójść do niego szybko, zanim się rozpłacze.

Jaką nianię wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania. W sklepach dostępne są zarówno tańsze, jak i droższe modele, przy czym warto pamiętać o tym, że te drugie mają znacznie więcej opcji. Przykładowo, model niania elektroniczna BY77 posiada opcję automatycznego monitorowania video (również w trybie nocnym), a dodatkowo umożliwia on skorzystanie z jednego z pięciu trybów głośności. Co więcej, model został też wyposażony w pięć kołysanek (ustawianych z trybu rodzica), które pomogą ci zająć dziecko do momentu, aż przyjdziesz do jego pokoju. Elektroniczna niania BY77 umożliwia korzystanie z komunikacji dwukierunkowej, a ponadto posiada również czujnik temperatury oraz redukcję stopnia promieniowania. Z pewnością nawet najbardziej wymagające osoby będą usatysfakcjonowane po skorzystaniu z takiego sprzętu.

Kiedy warto zdecydować się na nianię elektroniczną?

Gdy pracujesz w domu. Jeśli wykonujesz pracę zdalną i gdy dziecko śpi, przenosisz się do innego pokoju, niania elektroniczna będzie idealnym rozwiązaniem. Nie będziesz odrywać się od pracy z zaniepokojeniem, czy dziecko na pewno nie płacze – niania poinformuje cię, gdy maluch zacznie się ruszać, dzięki czemu nie stracisz niepotrzebnie czasu.

Gdy mieszkasz w domu piętrowym. Czasem dla własnej wygody wolimy położyć malucha na piętrze, np. dlatego, żeby starsze dzieci bawiące się na parterze nie obudziły go. W takiej sytuacji elektroniczna niania będzie idealnym rozwiązaniem. Bez niej musiałabyś cały czas nasłuchiwać, czy dziecko na pewno nie płacze, a przy dodatkowych osobach w domu byłoby to bardzo trudne. Osoby mieszkające w domach piętrowych powinny wybierać elektroniczne nianie dwukierunkowe, takie jak BY77, ponieważ dzięki nim będą mogły mówić do malucha przez głośnik, gdy będą zmierzały do pokoju.

Gdy nie jesteś sama w domu. Różni współlokatorzy lub domownicy mogą się różnie zachowywać – jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie usłyszeć malucha bez dodatkowej pomocy i musiałabyś cały czas siedzieć blisko niego, to niania elektroniczna pomoże ci skupić się na innych zadaniach.

Gdy towarzyszy ci strach. To naturalne i często spotykane zjawisko zwłaszcza wśród świeżo upieczonych mam, które boją się zostawić swojego maluszka nawet na chwilę. Korzystanie z niani elektronicznej pomoże ci utrzymać komfort psychiczny w ciągu dnia i w nocy, dzięki czemu nie będziesz niepotrzebnie wstawać z łóżka wtedy, gdy dziecko smacznie drzemie. Niania elektroniczna będzie cały czas kontrolować jego ruchy oraz sen.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]