Dziecięca pościel – czym powinna się charakteryzować

Czego potrzebuje dziecko, aby się wyspać i efektywnie odpocząć w porze nocnej? Nie tylko wygodnego łóżeczka i ulubionej przytulanki, ale również miękkiej, ciepłej pościeli. Na rynku znajdujemy produkty, które poza estetyką, różnią się materiałami, z jakich są wykonane. Możemy wybierać ponadto pośród rozmaitych wypełnień. Którą zatem pościel zakupić dla swojego dziecka?

Zacznij od rozmiaru

Pościele dostępne są w różnych rozmiarach. Należy je wybierać zgodnie z wiekiem dziecka, ponieważ im większe kołdry czy poduszki, tym mniej wygodnie najmłodszemu maluchowi. Pościel dla noworodków do 12 miesiąca życia, przeznaczona do wózków i kołysek, to kołdry w rozmiarach 56×75 cm. Dzieci do drugiego roku życia mają już swoją pierwszą kołderkę w łóżeczku. Ta powinna mieć rozmiar 80×100 cm, a do tego dobiera się poduszkę o wymiarach 40×60 cm.

Taką samą poduszeczkę sprezentujemy przedszkolakom, między 2 a 5 rokiem życia. Do tego kołdrę w rozmiarze 100×135 cm. Maluchy do 10 roku życia będą korzystać już z większych i poduszek, i kołderek. Te pierwsze mogą mieć rozmiary 70×80 cm, natomiast te drugie – 140×200 cm. Nastolatkom przydadzą się dwie poduszki w takich rozmiarach oraz kołdra o tej samej długości, ale szerokości o 20 cm większej.

Materiał na pościel dziecięcą

Przede wszystkim należy wybierać pośród materiałów naturalnych. To ważne z tego względu, że dziecko może mieć wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień. W takim przypadku wystarczy nieprzewiewny materiał, szorstki, a nawet wypełnienie, które powoduje przegrzewanie, aby dziecku było niewygodnie, a skóra szybko dała o sobie znać.

Z materiałów na pościel najlepiej sprawdza się bawełna. Certyfikowane produkty, których jakości można być pewnym, znajdziemy w wielu punktach internetowych. Może to być chociażby sklep dziecięcy z ofertą na Wozki-foteliki.pl.

Bawełna jest przewiewna, miękka i miła w dotyku. Nie traci swoich właściwości nawet podczas długiego czasu użytkowania i poddawania kolejnym praniom. Pościele z niej wykonane są ponadto – dosłownie i w przenośni – bajecznie zdobione, dlatego umilają czas maluchom tuż przed zaśnięciem.

Wypełnienie pościeli

Kołdry i poduszki posiadają także różne wypełnienia. Na rynku znajdujemy te z naturalnym pierzem. Ich atutem jest fakt, że są bardzo ciepłe. Niestety ciężkie, a do tego mogą uczulać, szczególnie wrażliwą skórę dzieci. Ciepło świetnie trzyma wełna. Do tego zapewnia właściwą wentylację i nadaje się dla alergików.

Najbardziej polecane kołdry i poduszki posiadają wypełnienie syntetyczne. Zapewnia ono miękkość pościeli i jej ciepło. Tego typu produkty są również antyalergiczne, a ich wypełnienie zapobiega gromadzeniu się roztoczy oraz bakterii. Najmłodsi śpiąc pod taką pościelą, mogą liczyć na regenerującą drzemkę w ciągu dnia, ale i należyty wypoczynek w porze nocnej. Bez marznięcia lub przegrzania, a tym bardziej jakichkolwiek podrażnień na skórze.

Na co zwracać uwagę wybierając pościel dla maluchów?

Wiemy już, jakie materiały i wypełnienia sprawdzą się najlepiej. Mając na oku kilka propozycji, sprawdźmy, czy posiadają certyfikaty potwierdzające ich jakość wykonania, a także bezpieczeństwo użytkowania. Warto oceniać szwy, łączenia, zastosowane zamki oraz wszystkie elementy dodatkowe. Całość powinna być trwała, mocna, a nie tylko ładna.

Ważną informacją jest maksymalna temperatura, w jakiej można prać pościel. Im wyższa jest dozwolona, tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie się pozbyć kurzu, który jest siedliskiem bakterii i roztoczy. Należy także pamiętać o tym, że wielokolorowe pościele nadają się jedynie do prania w niższych temperaturach. W takim przypadku trzeba je prać na lewej stronie, za to prasować w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się wspomnianych drobnoustrojów.

Na koniec pozostaje kwestia estetyki, ale tutaj będziemy się kierować płcią dziecka oraz jego upodobaniami, o ile jest już w takim wieku, że ma swoje ulubione kolory, wzory czy postaci z bajek. Dobierając pościel wedle tych wskazówek, możemy być pewni, że nasze dzieci rano obudzą się wypoczęte, uśmiechnięte i pełne energii do zabaw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]