Doradztwo finansowe to tak naprawdę dość złożony temat. Z jednej strony jest wiele firm na rynku, które świadczą tego tupu usługi, doradzają, podpowiadają i asystują, a z drugiej strony wciąż brakuje osób, które zajmą się finansami Klienta jak własnym portfelem. Co łączy dobre doradztwo i zysk dla firmy zajmującej się tym tematem? Z pewnością skuteczność, kompetencja i doświadczenie. Ale przede wszystkim dobro Klienta, aby jego zasoby materialne mogły zostać pomnożone.
Finanse, planowanie budżetu, inwestowanie, rachunkowość, to często pojęcia, które potencjalny klient słyszy, ale nie do końca rozumie, co one oznaczają. Spotyka się z nimi na co dzień, ale nie rozumie ich sensu i znaczenia w jego codziennym życiu. Doradztwo finansowe jest zatem kluczowym elementem w tej układance, ponieważ umożliwia oddanie swoich pieniędzy kompetentnej firmie doradczej, która zajmie się tym za nas (oczywiście za odpowiednią opłatą). Jednak skuteczne pomaganie i podpowiadanie wiąże się z bardzo dobrą znajomością Klienta, a właściwie znajomością jego portfela oraz jego podejścia do inwestycji lub oszczędzania, ponieważ decyduje o finalnym efekcie. Potrzebny jest tutaj oczywiście kompetentny i doświadczony doradca, któremu Klient powierzy swój portfel, a przede wszystkim mu zaufa. Chodzi właściwie nie tylko o zaufanie i aktywność w działaniu, ale przede wszystkim skuteczność, bo fundusze powinny rosnąć, a sytuacja materialna Klienta powoli się poprawiać. Zwłaszcza, jeśli firma świadcząca usługi doradztwa finansowego właśnie wyciąga Klienta z długów. Budżet i jego planowanie, kontrolowanie wypłaty i wydatków, rozróżnianie pomiędzy inwestycjami oraz aktualnymi trendami są pojęciami oczywistymi dla doradców finansowych, a tak często bywają nowymi dla przeciętnego Klienta. Jeszcze większe zaufanie potrzebne jest w sytuacji zadłużenia lub problemów finansowych Klienta, które wyniknęły z trudnej sytuacji rodzinnej. Biorąc jednak pod uwagę te wszystkie kluczowe elementy, można ze smutkiem zauważyć, że często firmy lub doradcy pracujący bezpośrednio z Klientem nie skupiają się na potencjalnym zysku Klienta lecz na bezpieczeństwie własnym lub potencjalnych inwestycji, które tylko na papierze mają być skuteczne. Liczy się jednak wynik. Im lepszy, tym większe zadowolenie Klienta, a to już tylko mały krok do polecenia firmy innym potencjalnym Klientom. Trudno jednoznacznie ocenić działania doradcy, jednak z pewnością można zmierzyć wynik jego pracy, a ta powinna być przede wszystkim skuteczna.
Realizacja marzeń Klienta, a obiecanie mu tego, to zupełnie dwa różne końce tego samego kija. Wszystko zależy bowiem od misji firmy oraz jej intencji.
Firmy doradcze coraz częściej zachęcają Klientów do rozwoju w tym obszarze finansowym, aby zyskać odpowiednie prowizje dla siebie. Robią nawet bezpłatne analizy finansowe lub proponują darmowe rozwiązania ukierunkowane na potrzeby Klienta. Jednak nawet największa prowizja nie będzie pomocna, jeśli pomoc nie będzie sukcesywna, dlatego doradztwo powinno być przede wszystkim nastawione na wynik.

www.klinikafinansowa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety wyboru bawełnianych skarpet
Następny artykułNoclegi